Comparison of nonlinear static analysis and nonlinear dynamic analysis for reinforced concrete structures
Betonarme yapılar için lineer olmayan statik analiz ve lineer olmayan dinamik analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 170888
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET BETONARME YAPILAR İÇİN LİNEER OLMAYAN STATİK ANALİZ VE LİNEER OLMAYAN DİNAMİK ANALİZ YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışmada, betonarme yapıların sismik analizinde lineer olmayan statik analiz (itme analizi) yönteminin etkinliğinin görülmesi amaçlanmıştır. Değerlendirme yapmak için 4 adet betonarme bina kullanılmıştır. Bu yapıların ikisi 6 katlı, diğerleri 12 ve 18 katlıdır. Yapıların tamamı aynı simetrik kat planına sahiptir. Lineer olmayan statik analiz için, FEMA 356 tarafından tavsiye edilen mpdal yükleme şekli prosedürü kullanılmıştır. Buna göre, dikkate alınan doğrultudaki (x doğrultusu) esas mod şekli kullanılmıştır. 12 ve 18 katlı binalarda, esas mod şekline ilave olarak dikkate alman doğrultudaki 2. mod şeklide kullanılmıştır. Mod 1 ve Mod 2 sonuçlarının kombinasyonu ile toplam sonucun elde edilmesinde SRSS kuralı kullanılmıştır. İtme analizi yöntemi, deformasyon (göreli kat ötelemeleri, deplasmanlar) taleplerinin tahmini yönüyle değerlendirilmiştir. Lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yönteminin sonuçlan deprem analizlerinde en çok güvenilen analiz metodu olduğu için, itme analizi yöntemi sonuçlan lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Lineer olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi için, 7 adet 30-saniye süreli yapay olarak üretilmiş ivme kayıtlan kullanılmıştır. Bu yapay kayıtlar, itme analizi yönteminde dikkate alman ivme spektrumuna uyacak şekilde üretilmiştir. Bu şekilde mantıklı karşılaştırmalar yapılmış ve sonuçlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPARISON OF NONLINEAR STATIC ANALYSIS AND NONLINEAR DYNAMIC ANALYSIS FOR REINFORCED CONCRETE STRUCTURES In this study, the aim is to see the effectiveness of Nonlinear Static Analysis (Pushover Analysis) for seismic response analysis of RC buildings. For this purpose, four reinforced concrete buildings were used to evaluate the procedure. Two of the buildings are 6 story structures, one of them is 12 story structure and the other one is 18 story structure. These structures have a symmetric-plan which is common for all of them. For Nonlinear Static Analysis, modal load pattern procedure recommended by Federal Emergency Management Agency (FEMA 356) documents was used. According to this procedure, the fundamental mode in consideration direction (x direction) was taken into consideration. In 12 story and 18 story sample structures, in addition to fundamental mode, the second mode in consideration direction was also used. In order to get the total response (demand) by combining the peak mode 1 and mode 2 responses, the SRSS rule was used. Pushover Analysis procedure was evaluated for its ability to predict deformation demands in terms of inter-story drifts and displacement predictions. Since the Nonlinear Time History Analysis is the most reliable procedure of earthquake analyses, the Pushover Analysis results were compared with the Nonlinear Time History Analysis results. For NLTH, seven artificially generated 30-s duration acceleration records were used. These artificial accelerograms were generated to fit the response spectrum which was taken into account in Pushover Analysis procedure. By doing this, reliable comparisons were done and results were shown.