Harşit çayından (Tirebolu-Giresun) elde edilen kırılmış dere malzemesinin beton agregasi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the potential use of the crushed material obtained from Harşit river (Tirebolu-Giresun) as concrete aggregate
  1. Tez No: 170924
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Agregalar, beton hacminin yaklaşık olarak %75'ini oluşturan mineral kökenli bir malzemedir. Beton içerisinde %75 gibi büyük bir paya sahip olan agregaların beton özellikleri üzerine de etkisi o denli önemlidir. Bu nedenle betonda kullanılan agregalann mevcut standartlara uygunluğu şarttır. Bu çalışmada Harşit çayından elde edilen ve Kuşkayası kırma-eleme tesisinde (Tirebolu-Giresun) üretilen kırılmış dere malzemesinin beton agregası olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Kırma-eleme tesisinde 0-9 mm, 9-15 mm ve 15-25 mm boyutunda 3 farklı malzeme üretimi yapılmaktadır. Malzemelerin elek analizi, özgül ağırlık ve su emme kapasitesi, birim hacim ağırlık (sıkışık ve gevşek), ince madde oranı, hafif madde oram, yassılık indeksi, dona dayanıklılık, aşınma dayanımı (Los Angeles) ve nokta yük indeksi değerleri TSE standartlarına göre belirlenmiştir. Ayrıca bu üç malzemenin karışımından 300-350-400 kg/m3 çimento içeren ve her bir çimento miktarı için 0,45-0,55-0,65 su/çimento oranlarında betonlar üretilerek 7 ve 28 günlük basınç dayanımları belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmalar sonrasında elde edilen verilerin standart verilere uygun olduğu ve malzemenin beton agregası olarak kullanılabileceği görülmüştür. Ölçülen 28 günlük ortalama basınç dayanım sonuçlarından yola çıkarak malzemeyle BS30'a kadar dayanımda betonlar için uygun karışımda betonlar üretilebileceği görülmüştür. Ayrıca beton dayanımının su/çimento oranının artmasıyla azaldığı, su/çimento oram sabit olduğunda çimento dozajının artmasıyla arttığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Agrega, Agrega Testleri, Beton, Beton Karışımı, Su/Çimento Oranı, Basmç Dayanımı, Nokta Yük İndeksi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of The Potential Use of The Crushed Material Obtained from Harşit River (Tirebolu-Giresun) as Concrete Aggregate Aggregates are mineral-rooted materials that form 75% of concrete composition. Aggregates with such a big volume as 75% in the concrete, have a big effect on the characteristics of concrete. Therefore, the qualification of the aggregates used in concrete construction is compulsory to require current standarts. In this study, the potential use of the crushed material in Kuşkayası crushing- screening plant (in Giresun-Tirebolu) as concrete aggregate was investigated. The material obtained from Harşit River, is crushed-screening in to three different size fractions 0-9 mm, 9-15 mm and 15-25 mm in the plant. Particle size distrubition, spesific gravity and water absorption, unit weight (tight and loose), ratio of material fine, ratio of lightweight material, frost resistance, Los Angeles abrasion and point load index were caried out on these materials according to TSE standarts. Furthermore, concrete mixtures using the different size fractions of the crushed material at different cement dosages for 300 kg/m3, 350 kg/m, 400 kg/m and different water/cement ratios for 0,45-0,55-0,65 were prepared. And finally, concrete pressure strength for 28 and 7 days were measured. The results have shown that the material satisifies the requirements and could be used as concrete aggregate. Besides, concretes can be prepared to BS 30 for the measured 28 days compressive strength. It was also shown that the compressive strength of the concrete produced decreased with the increase in the water-cement ratio while it increased with the increase in the cement dosage.Keywords : Aggregates, Aggregates Tests, Concrete, Concrete Mixture, Water/Cement Ratio, Compressive Strength, Point Load Index