Binalarda ısı hesabı ve ısı transfer katsayısının belirlenmesine bir yaklaşım
Heat calculation in buildings and a method to determine the heat transfer coefficient
  1. Tez No: 171059
  2. Yazar: CEM KARAHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Binalarda ısıtma amacı ile harcanan ısı miktarının batılı ülkelere göre çok daha fazla olması ve bu işin kontrolsüz olarak yapılması ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Bu alanda harcanan enerjinin bilinçli bir şekilde kullanılması, enerji tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Yapılarda uyulması gereken ısı yalıtım kuralları ile bundan doğrudan etkilenecek olan tesisat hesaplan arasında sıkı ilişkiler bulunmaktadır. Diğer yandan, konfor şartlarını Oluşturan iklimlendirme hesaplan da bilimsel temellere sahip olmalıdır. İnsanların ömürlerinin büyük bölümünü geçirdiği konut, işyeri, okul, sağlık kurumları, hizmet, eğlence ve dinlence yapılarının ekonomik sınırlarda konfor koşullarını sağlaması gerekmektedir. Buradan hareketle yapılan çalışmada, binalardaki ısıl konforu sağlamak için gerekli ısı miktarının belirlenmesi ve bunun ekonomik bir şekilde karşılanması için uygun bir hesap yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmanın bir evresi olarak, ısıtmaya ara verilmesi ve kazanın tekrar devreye alınması sırasında, ısı kaybından dolayı ortam sıcaklığının nasıl değiştiği ve mevcut kaynakla bunun nasıl karşılandığı hesaplanarak gösterilmiştir. Ayrıca, değişik akış rejimlerindeki ısı transfer katsayısının yüzey boyunca değişimini dikkate alan bir denklem sistemi kurularak, geliştirilen bir iterasyon yöntemi ile çözümü elde edilmiştir. Böylece, ısı taşınım katsayısı mevcut yapılmış uygulamalara nazaran, daha hassas hesaplanmış ve yapı için ısı kaybı hesabında kullanılmıştır. Binalarda ısı kaybına neden olan etkenler incelenip, durum çalışması olarak, örnek bir binanın ısı kaybı hesaplanarak ve bu ısıyı karşılayacak olan ısı kaynağının doğru olarak seçilmesi sağlanarak enerji maliyetinin azaltıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Controlless and unnecessary heating expenses of buildings in the country badly affect the economy. Wise energy consumption would yield considerable savings in this area. There are solid relations between the heat insulation regulations of the buildings and the installation calculations they directly affect. Air conditioning for comfort conditions, on the other hand, should be based on scientific basis. Houses, offices, schools, medical and recreational facilities, etc. where people spend most of their time should provide comfort conditions within economical limits. Therefore, in this study, the heat needed to provide the thermal comfort in buildings and the parameters to economically answer to that need are calculated using a newly developed method. Using this method, heat transfer coefficient calculations performed for existing structural applications was achieved with better accuracy. Based on the examinations of the factors affecting the heat loss in buildings, the loss in a sample building was calculated and initial cost was reduced by selecting the right heat source.