Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde Türkiye'deki kentleşmenin ekolojik yapıya etkisinin araştırılması (Yozgat örneği)
Research on affects of urbanization process on ecological structure in Turkey within European Union integration process: Case study of Yozgat settlement
- Tez No: 171060
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL ŞENLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın önemini ve amacını vurgulayan giriş bölümünden sonra tez çalışmasının 2. bölümünde ekoloji ve kent olgularına analitik tanımlama yapılmıştır. AB'ye giriş sürecinde Türkiye pek çok alanda olduğu gibi kentleşme ve çevre etkileşimi açısından da uyum süreci içine girmiştir. Bu bağlamda 3. bölümde AB 'de kentleşme olgusu ve doğal ekolojik yapıya yaklaşımlar, bu anlamda uygulanan mekansal gelişim politikaları araştırılmış, Avrupa Ortak Göstergelerindeki prensipler ortaya konmuştur. 4. bölümde Türkiye'de kentsel yapıdaki gelişim ve dönüşüm ekolojik bağlamda ele alınmaya çalışılmış, süregelen olumsuzluklar ve yapılması gerekenler belirlenmeye çalışılmıştır. 5. bölümde örnek çalışma alam olarak seçilen Yozgat yerleşiminde Avrupa Ortak Göstergeleri Projesinin prensipleri incelenerek kentleşme ekolojik yapı etkileşimi için belirlemeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde Yozgat yerleşimi çalışmasından çıkarılan belirlemeler ve önceki bölümlerdeki irdelemelerden yola çıkarak AB'ye uyum sürecinde Türkiye'de kentleşme ekoloji etkileşimi için uygun gelişim önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the introduction part that emphasizes the importance and aim of the study; an analytic description about ecological and urban concepts is given in the second part of the thesis. Turkey entered on adaptation process regarding urbanization and environmental interaction as this is the condition for every field within European Union integration process. In this respect, in the third part; urbanization concept and approaches to natural, ecological structure and related spatial development policies is researched, principles in European Common Indicators is determined. In fourth part, development and transformation of urban structure in Turkey with regard to ecological means is studied, negative aspects and requirements that have to be done is tried to be defined. In the fifth part, with researching European Common Indicators Project principles: urbanization-ecological structure interaction in case study of Yozgat is determined. In conclusion part, findings derived from Yozgat case study is explained and suitable development proposals about urbanization-ecology interaction in Turkey within EU adaptation process is tried to be defined.