Isıl merceklerde meydana gelen kırılma indisi ve sıcaklık değişimi haritalarının interferometrik yöntemlerle belirlenmesi
The determination of the refractive index variation and temperature variation in the thermal lenses by interferometric methods
  1. Tez No: 171067
  2. Yazar: SÜNDÜS YERDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET He-Ne lazer ışını ile ısıtılarak oluşturulan ısıl mercek etkisindeki termokonyektif akışlar Michelson ve Mach-Zehnder interferometrik düzenekleri kullanılarak deneysel olarak gözlenmiştir. Faz değişimi haritasını hesaplamak için Hızlı Fourier Dönüşümü (FFT) ve yeni bir yöntem olan Sürekli Dalgacık Dönüşümü (CWT) kullanılmış ve kırılma indisi değişim haritası çıkartılmıştır. Bu yöntemlerin, girişim görüntülerinden faz değişimin belirlenmesi için, mükemmel bir kesinlik sağladığı ve hesaplama için ise hızlı ve sağlam birer teknik olduğu gösterilmiştir. Sayısal simülasyonlar yapılarak yöntemlerin doğruluğu tartışılmıştır. Deneysel olarak elde edilen faz değişim haritasından, kırılma indisi ve sıcaklık değişimi haritaları sayısal değerleriyle gösterilmiştir. Bu teknikler farklı dış etkilere maruz kalmış saydam cisimlere de uygulanabilmesi açısından kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thermocqnvective flows in the thermal lens effect that is obtained by heating with He-Ne Laser beam was observed experimentally by using Michelson and Mach- Zender Interferometric setups. Fast Fourier Transform (FFT) and Contiounus Wavelet Transform (CWT), which is a new method has been used to calculate the maps of phase and refractive index changes. It has been shown that these methods provide a complete accuracy and are very fast and reliable techniques. The accuracy of the methods was discussed by making numeric simulations. The maps of refractive index and temperature changes have been given with numeric values from phase distribution map obtained experimentally. These techniques are practical to apply transparent object that is exposed to external effect as well.