The Cowboy transformed: The cowboy figure as he appears in Sam Shepard's plays
  1. Tez No: 17107
  2. Yazar: AYÇA YETGİNER
  3. Danışmanlar: DR. NUR GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ii ÖZET Alternatif tiyatro akımının en önemli oyun yazar larından biri olan Sam Shepard eserlerinde Amerikan toplu munu eleştirel bir gözle incelemekte ve bu toplumun gide rek dağıldığını, insanların tarihsel ve kültürel değerlerden uzaklaştıklarını gözlemlemektedir. Shepard' in eserlerindeki Amerikan toplumu ticari kaygıları insanca değerlerden üstte tutan bir takım görünmez güçlerce yönlendirilen, kendine ve çevresine ya bancılaşmış, yalnız ve mutsuz insanların oluşturduğu aile ler ve çarpık ilişkilerin hüküm sürdüğü bir toplumdur. Oyunların en göze çarpan niteliklerinden biri She pard' in Eski Batı efsanesine ve kovboy figürüne olan ilgi sini yansıtmalarıdır. Shepard' m pek çok karakteri görünüşleriyle ve davranış biçimleriyle kovboy' a benzemek tedir. Bu araştırma kovboyu tarihsel ve kültürel açıdan ince leyerek Shepard' m eserlerinde bu figürü nasıl kul landığını, hangi özelliklerini vurgulayıp hangilerini dışarıda bıraktığını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Sonuç olarak Shepard 'm kovboyun mitolojik yönünü ön plana çıkardığını ve onu temsil ettiği değerlerle birlikte yeniden yaratma çabasına giriştiği yani geçmişle bugünün sentezini yapmayı amaçladığı söylenebilir. Ancak, bu değerlerin günümüz gerçeğine uyarlanması mümkün olmadığı gibi Shepard 'in kahramanlarını uyumsuzluğa sürüklediği ve bireyin çareyi hayal dünyasına kaçmakta bulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Sam Shepard, one of the most important playwrights emerging from the Off -off Broadway Theatre, analyzes the American society from a critial viewpoint and observes the progressive dissolution of this society and the deviation of the people from historical and cultural values. The American society in Shepard' s plays is composed of individuals who are directed by some invisible forces that take as superior commercial values to humane values; individuals who are cut off from their meaningful relationships, alienated to themselves and to their environment, and it is composed of families that these people consitute. One of the most striking qualities of Shepard' s plays is that they reflect his preoccupation with the myths of the Old West and that of the cowboy. Many of Shepard' s characters resemble the cowboy figure not only in appearance but also in the frame of mind. This study analyzes the cowboy figure from historical and cultural perspectives and it aims at disclosing why and how Shepard uses the cowboy in his plays, that is, which qualities of the cowboy are emphasized and which are excluded. To conclude it can be said that Shepard puts in the foreground the mythic qualities of the cowboy and he wishes to revive him together with the values he represents. Thus, he attempts a synthesis of the past and present. However, as it is impossible for these vaules to be made compatible with today's world, they drive Shepard' s cowboy-heroes to maladjustment and the individual finds refuge in his world of imagination.