Educational linguistics within English language teaching departments in Turkey
- Tez No: 17108
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de İngilizce öğretmeni yetiştiren eğitim fakültelerinde kazanılan kuramsal bilgi ile bu bilginin sınıf içinde uygulanması arasındaki boşluğu bir dereceye kadar doldurabilmektir. Bu amaçla birinci bölüm, sorunun ne olduğunu belirtir, çalışmanın amacını açıklar ve bu amaca ne yolla ulaşılacağım bildirir. Yabana dil öğretmeni olacak lisans programı öğrencilerine edindirilen bilginin ölçüsü ve içeriği gibi, ve bu bilginin sınıf içi uygulamalarına aktarılması konusunda edindirilen beceri gibi bazı önemli konulara değinir. İkinci bölüm, eğitim dilbiliminin ne olduğunu tanımlar, kaynak disiplinleri ile olan etkileşimini göz önüne serip, tümünün dil öğretimiyle olan ilgisini göstermeğe çalışır. Üçüncü bölüm, İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde çalışan öğretim elemanlarının, eğitim dilbilimiyle ilgili gereksinim ve görüşlerini belirlemeğe yönelik bir anketi içerir. Anketten elde edilen sonuç ve bulgular, dördüncü bölümdeki konuların seçilmesine yardıma olmuştur. Dördüncü bölüm, eğitim dilbiliminin kapsamındaki alanlardan ve bunların sınıf içi uygulamalarından yararlanarak, eğitim dilbilimi ile yabancı dil öğretimi arasında doğrudan ilişkiyi kurmağa çalışır. Beşinci bölüm, daha önceki bölümlerde değinilen konuların, Türkiye'de İngiliz Dili Eğitimi bölümlerindeki etkinliğini araştırır, ve dil öğretiminde kuram ile uygulama arasındaki boşluğun giderilmesi için öğretim elemanlarına önerilerde bulunur. Ayrıca değinilmiş konuları özetleyip fakülteler ve daha sorumlu yetkililere de ek önerilerde bulunur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims at bridging the gap, to a certain extent, between theoretical input and practical output within the context of Turkish educational faculties which educate English language teachers. To this end, the first chapter imparts what the problem is, explains the purpose, and indicates the scope of the thesis. It raises some focal issues; such as the amount and content of the information that teachers in education receive in their undergraduate programs, and the skill they gain in transferring this information into actual teaching situations.. The second chapter defines what 'educational linguistics' is, displays its interaction with various source disciplines, and attemps to describe their relevance to language teaching in general. The third chapter comprises the questionnaire which has sought for the needs and views of teacher educators. The results and findings obtained through it have contributed to the selection of the topics in the fourth chapter. The fourth chapter endeavours to establish direcf correlations between educational linguistics and foreign language teaching areas by drawing upon different areas within its source disciplines and their manifestation in the classroom. The fifth chapter illustrates the implications of the issues investigated so far for English teacher training departments in Turkey, and puts forward some suggestions to teacher educators as to bridging the gap between theory and practice in language teaching. The conclusion summarizes the issues dealt with, and provides further suggestions for faculties and higher authorities. iii