Daha yaşanabilir kentler için caddelerin yaya ve bisiklet kullanımı açısından incelenmesi (Kartal-Pendik sahil yolu örneği)
The suitability of such biking and walking facilities along minor arterials in recreational areas as well as in inner city streets (shore road between Kartal and Pendik)
  1. Tez No: 171073
  2. Yazar: TUNCAY AKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DARÇIN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Sanayileşmiş ülkelerde, şehir içi ulaşımında en önemli ulaşım türünün motorsuz ulaşım olduğu düşünülürken, gelişmiş ülkelerde motorsuz ulaşım ihmal edilmektedir. Bugün çoğu plancı ve çevre bilimcisi, yaya ve bisiklet kullanımının yaşam kalitesini arttığına, hava kirliliğinin ve trafik sıkışıklığının önlemesine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Ayrıca kısa mesafeli seyahatlerde, araç yerine yaya ve bisiklet ulaşımının kullanılması umut edilmektedir, İstanbul'un bazı yerlerinde yaşayan insanlar, bisiklet ve yaya yollarının olmasından dolayı kendilerini şanslı saymalılardır. Çünkü motorsuz ulaşımın olduğu yerlerde yaşam kalitesi yükselmektedir. Bu çalışmanın amacı Kartal-Pendik arası sahil bandında bulunan yaya ve bisiklet yolunun rekreasyonel kullanıma etkisini belirtmek ve yaşadığımız alanların daha yaşanabilir yerleşmeler olmasındaki etkisini araştırmaktır. Pendik ve Kartal arasındaki sahil yolunda, anayol boyunca son zamanlarda yaya ve bisiklet yollarını içeren bir düzenleme yapılmıştır. İstanbul'un doğusundaki Kartal- Pendik sahil yolunda, yaya ve bisiklet hareketleri hakkında en iyi verilerin toplanılacağı düşünülerek 3 km'lik bir sahil yolu kesimi çalışma alanı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industrialized countries consider non-motorized transport as an important urban transportation mode, whereas in developing countries non- motorized transportation is usually neglected as an alternative mode of transportation. Today, many planners and clean-air advocates believe that bike and pedestrian facilities are necessary to help control air pollution, traffic congestion, and to increase quality of life. It is expected that when such facilities are available under proper conditions, walking and biking can replace the auto for many short urban trips. However, this cannot be seen in many developing countries due to the lack of such proper facilities. People living in some areas of Istanbul are deemed to be lucky since they may find some proper pedestrian and bicycle facilities in their neighborhoods. This study aimed at investigating the suitability of such biking and walking facilities along minor arterials in recreational areas as well as in inner city streets. The shore road between Pendik and Kartal (3 km-section) was recently reconstructed to include bikeways and pedestrian paths along the road. Thus, we thought that the best site for the analysis of pedestrian and bicycle facilities was the shore road between Pendik and Kartal in eastern Istanbul.