Atatürk Hava Limanı bilgi sistemi
Atatürk Airport information system
  1. Tez No: 171090
  2. Yazar: EŞREF YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAŞKIN KAVZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Bilgi sistemleri, kullanılmaya başlanmalarıyla birlikte birçok alanda istenilen veriye kolayca ulaşılmasına olanak sağlamış ve insan hayatım çeşitli alanlarda kolaylaştırmıştır. Coğrafî bilgi sistemleri, var olan bir veri tabanına coğrafi bir altlık sağlayarak, anlatılmak istenen olgunun mekânsal tabanda daha etkin ve güncel gösteriminde kullanılmışlardır. Bu çalışmada, bir ülke için gelişmişliğin ve dış dünya ile olan bağların önemli bir göstergesi kabul edilen hava limanlarının, profesyonel olarak yönetilebilmesi için, hava limanında var olan durumun nasıl saptanıp görüntülenebileceği konusu ele alınmıştır. Araştırma, hava trafik kapasitesinin genişliği dikkate alınarak; İstanbul Atatürk Hava Limanı örneği üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Bir bölgeye hava limanı yapılabilmesi için gerekli fiziksel, siyasi ve sosyal veriler irdelenmiş ve Türkiye'de var olan hava alanlarının istatistiksel bir dökümü verilmiştir. Mühendislik açısından hava limanında var olan fiziksel durum sayısal ortama aktarılmış, bu durum bir CAD programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Maksimum bir hava alam yönetim sisteminin, Atatürk Hava Limanı 'na uygulanabilmesi için oluşturulması gerekli sistemler ve bunların analizleri yapılmıştır. Limanda bulunan ve sistemin işleyebilmesi için önem arz eden, hava trafikte kullanılan sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Bu tezde genel anlamı ile bir liman işletmeciliği için gerekli olan dokümanlar hakkında bilgi verilmiş ve Atatürk Hava Limanı 'nda bunun nasıl uygulanabileceğini, sistemin uygulandığı diğer uluslar arası limanlardan örnekler ile anlatılmıştır. Sonuçlandırılan bu çalışma ile Atatürk Hava Limanı'nın bir resmi çekilerek, bilgisayar ortamında var olan veya oluşturulacak yeni bilgi kümelerinin siteme dâhil edilebilmesi sağlanmıştır. Tez kapsamında; bir hava alam içerisindeki bütün yönetim birimlerinin, profesyonel bir şekilde, maksimum verim alınmak üzere nasıl'v: oluşturulabileceği, bu amacı gerçekleştirmek için gerekenler ele alınarak, tüm bunların Atatürk Hava Limanı 'nda örneklendirilmesi yapılmıştır. Oluşturulan bilgi sistemi yolculara uçak tarifeleri, uçak performansı, uçak personeli, uçak park yeri, muhtemel gecikmeler ve liman hakkında birçok bilgi sunacaktır. Ayrıca yöneticiler için herhangi bir acil durumda olayın tespiti ve müdahalesinde birçok faydalar ve avantajlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY With the use of information technologies, the mankind has started to reach and gather data much easier than before, which made life simpler. By providing geographic information network to the data foundation which already existed, as a result of this, desired action became more memorable in its location. In this study the research is focused on how to improve management and governing ways of the airports, which are considered as a showcase to the countries' development level and its relations with other countries. Different ways for increasing the management's capacity to a professional and maximum spot are also discussed, by first portraying present situation. Atatürk Airport has chosen for this porpose due to its size and complicated management network. Therefore it is thought to make a good subject and to provide many avenues to explore. The required geographical, social, political elements to construct an airport are also considered in this thesis and statistics on Turkey's airports are listed to support the content of research. Existing physical conditions of the airport were transferred to computer on CAD format. In Atatürk Airport, maximum usage of present management network and improvements to be made investigated. The required new system and its expenses were also researched. Extensive information about air traffic control systems were especially given in the study. The research provides vast amount of information and inventory about air traffic control systems and how the system in Atatürk Airport can be improved considering the systems in some well-orginised international airports. During this project, photos of Atatürk Airport were taken, including all existing divisions, also new advised data networks, which will give information to passenger, are placed on. This study investigates all important elements for a professional andvıı properly runned airport management in the Atatürk Airport though extensive research. The prepared information system will inform passenger about scheduled flight plans, performance of aircrafts and give information about cabin crew, airport, flight parking positions and flight delays. Furthermore it will be very helpful for airport management, especially for providing decision support for emergency cases and finding solutions in these cases.