Figurative language in modern Turkish literature: Polysemy based on metaphors
- Tez No: 17110
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE İŞGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çağdaş Türk yazınında değişmeceli dilin yoğun olarak kullanıldığı sayıltısı incelenmiştir. Ayrıca, bu özelliğin bu tür yazın ürünlerinin okunmasını kolaylaştırdığı varsayılmıştır. Sayıtlı ve varsayımlar, türlü çağdaş Türk romanlarından alıntılar ile desteklenmiştir. Bu tür yazın araçlarının değerlendirilmesi ve buna bağlı çeviri sorunları üzerinde daha çok araştırma gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The hypothesis that there is a heavy stress on the use of figurative language, and especially metaphors and polysemy, in contemporary Turkish literature was investigated. It was also assumed that this property enhances the readability of such literary words. The hypothesis and assumptions were supported by examples from various contemporary Turkish novels, in form of extracts. The need for further research on the appreciation of such literary devices and related problems in translation was pointed out to.