Ani yük değişiklikleri için gürbüz, zeki kontrolör tasarımı
Designing robust intelligent controller for payload variations
- Tez No: 171114
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada endüstriyel ortamlarda ani yük değişikliğine karşı gerekli gürbüzlüğü sağlayacak; literatüre ilk defa giren Gaussian Yapay Bulanık Değişken Yapılı Kontrol ve Neuro-PD yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca aynı çalışma şartlarında literatürde ve endüstriyel uygulamalarda çok kullanılan yapay zekâ tekniklerinden Adaptive Yapay Bulanık Çıkarım Sistemine iyileştirmeler önerilmiştir Önerilen bu yöntemlerin analizi için literatürden de yöntemler seçilip bunlarla yeni yöntemler karşılaştırılmıştır.,Bu çalışmada hem yeni önerilen hem de literatürden alınıp aynı probleme uygulanan yöntemler: 1-Ters Denetim Modeli (Direct Inverse Modelling Architecture) (DIM A), 2-Ters Denetim Modeli (Direct Inverse Modelling Architecture) (DIMA ) Tip II, 3 -Geri Beslemeli -Hata Öğrenmeli Denetim (Feedback Error Learning Architecture) (FELA), 4- Yapay Sinir Ağlı Kayan Kipli Kontrol (Neuro- Sliding Mode Architecture) (NESMA), 5-Gaussian Yapay Bulanık Değişken Yapılı Kontrol (Gaussian neuro fuzzy variable structure control ), 6-Adaptive Yapay Bulanık Çıkarım Sistemi (Adaptive neuro fuzzy inference system(ANFIS)), 7-NeuroPD olarak sıralanabilir. Daha sonra yöntemlerin karşılaştırılması için gereken parametrelerin tespiti ve performans analizleri yapılmıştır. Bu yöntemlerin analizi ve performans karşılaştırması için öncelikle karşılaştırılacak parametreler tespit edilip daha sonra bu parametreler üzerinde bir karşılaşma sonucuna gidilmiştir. Bu tür performans analizleri literatürde karşılaşılan araştırmalardır. Özel olarak da yük değişikliği altında kontrol yöntemlerinin karşılaştırması da literatürde karşılaşılan araştırmalardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Gaussian Neuro Fuzzy Variable Structure Control and Neuro-PD control techniques are offered to control payload variations. And also one enhancement work has done to adaptive neuro fuzzy systems. In order to compare the performance of these new techniques, some well known control methods selected from the literature. If we sum up the techniques, we have studies below techniques including new ones: 1 -Direct Inverse Modelling Architecture (DIMA), 2- Direct Inverse Modelling Architecture (DIMA ) Type II, 3- Feedback Error Learning Architecture (FELA), 4-Neuro- Sliding Mode Architecture (NESMA), 5-Gaussian Neuro Fuzzy Variable Structure Control, 6-Adaptive Neuro Fuzzy Inference System(ANFIS), 7-NeuroPD. After implementing those techniques, we have done comparison on those techniques. But before doing the comparison, the parameters that are needed for comparison were selected. This kind of comparison work has done before, by many researchers. As a special case comparisons on payload variations