Hidrojen enerjisi teknolojilerinin bugünü
Today's hydrogen energy technologies
  1. Tez No: 171116
  2. Yazar: IŞILAY ULUSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Günümüzde dünya enerji gereksiniminin büyük bir çoğunluğu fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Fosil yakıt kullanımı dünya çevre sağlığını tehdit eden en büyük unsurlardan biridir. Fosil yakıt kullanımı çevre kirliliği, ozonun delinmesi ve asit yağmurları gibi sorunları da yanında getirmektedir. Gerek bu sorunlar, gerekse gelişen teknoloji ile fosil yakıt kullanımının artması ve rezervlerinin azalması nedeniyle alternatif enerji kaynaklan giderek daha fazla araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda hidrojen enerjisi, çevre dostu özellikleri ve kullanım avantajları ile alternatif enerji kaynaklan arasında en çok üzerinde durulan enerji kaynağı haline gelmiştir. Hidrojenin enerji hammaddesi olarak kullanımı dünyada hızla gelişen bir teknolojidir. Bu çalışmada günümüzde kullanılan enerji kaynaklan ele alınmış, petrolün alternatifi olarak görülen hidrojen enerjisi sisteminin Dünya' daki genel durumu incelenmiştir. Verimli bir enerji taşıyıcısı olarak görülen hidrojenin üretimi ve depolanması bu çalışmanın ana başlıkları arasında yer almaktadır. Ayrıca yakıt hücresi sistemi, çalışma prensibi ve taşıtlarda yakıt hücresi kullanımının bugünkü durumu literatürden derlenmiştir. Son olarak Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli incelenmiş ve Türkiye'de uygulanabilecek bir fotovoltaik güneş-hidrojen üretim sistemi için maliyet hesabı yapılmış ve fosil yakıt kullanım maliyetiyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays most of the world energy demand is met by fossil fuels. The use of fossil fuels is one of the most important factors threatening the world's environmental health. Usage of fossil fuels also causes environmental pollution, acid rain and hole in the ozone layer. With the reasons of either these kind of problems or increase in the fossil fuel usage with the developing technology and decrease in the total reserve of fossil fuels, alternative energy sources have been investigated more than ever. As a result of the studies, hydrogen energy has been the most attractive one among the alternative energy sources due to its environmental friendly characteristics and its usage advantages. Using hydrogen as an energy raw material is the rapidly developing technology. In this study, the used energy sources are discussed. Furthermore, hydrogen related energy, which is alternative to fossil fuels, in the world, in general, is examined. Production, storage and transportation of the most efficient energy carrier hydrogen systems are projected among main items. Fuel cell systems, their operating principles and fuel cell use in vehicles are presented based on the literature. Finally, land investments of a solar-hydrogen powered fuel-cell vehicle system is economically analyzed for use in Turkey.