Fosfazen bileşikleri ile dietilenglikolün reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the reactions of phosphazene compounds with diethyleneglycol
- Tez No: 171117
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada öncelikle trimer (1) ile 3-amino-l-propanol'ün (2) tetrahidrofuran çözücüsü içinde, oda sıcaklığında, 20 saat süreyle reaksiyonundan 2,2-(3 '-amino- r-propanoksi)-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien (3) bileşiği elde edildi. (3) bileşiğinin dietilenglikol (4) ile tetrahidrofuran çözücüsü içinde, NaH varlığında, 2 saat süreyle reaksiyonundan 2,2-(3 '-amino- l'-propanoksi)-4,6- [oksidi(etilenoksi)]-4,6-diklorosiklotrifosfazatrien (5) bileşiği elde edildi. Trimerin Friedel-Crafts reaksiyonu sonucu 2,2-difenil-4,4,6,6- tetraklorosiklotrifosfazatrien (7) bileşiği elde edildi. (7) bileşiğinin dietilenglikol ile tetrahidrofuran çözücüsü içinde, NaH varlığında, oda sıcaklığında, 24 saat süreyle reaksiyonundan 2,2,8, 8-tetrafenil- 4, 1 0,4, 1 2-bis(oksidi(etilenoksi))-6,6, 1 0, 1 2-tetrakloro-bis(siklotrifosfazatrien) (8) bileşiği elde edildi. Trimer (1)' in tersiyerbütilamin (9) ile benzende 1 hafta geri soğutucu altında ısıtılarak gerçekleştirilen reaksiyonundan 2,2,4,4-tetrakis(tersiyerbutilamino)- 6,6-diklorosiklotrifosfazatrien (10) bileşiği elde edildi. (10) bileşiğinin dietilenglikol ile tetrahidrofuran çözücüsü içinde, NaH varlığında, önce oda sıcaklığında 1 hafta süreyle ve daha sonra geri soğutucu altında 1 hafta süreyle ısıtılarak reaksiyona sokulması denendi fakat reaksiyonun gerçekleşmediği gözlendi. Sentezlenen ve izole edilebilen bileşikler uygun yöntemlerle saflaştırıldıktan sonra yapıları; kütle spektrometresi, 31P NMR, 31P-3IP COSY, ıH NMR, FT-IR spektrofotometresi, X-ışını kırınım teknikleri ile incelendi. Elde edilen sonuçlarla sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study first of all trimer (1) was reacted with 3-amino-l-propanol (2) in tetrahydrofurane at room temperature for 20 hours and 2,2-(3 '-amino- l'-propanoxy)- 4,4,6,6-tetrachlorocyclotriphosphazatriene (3) was isolated. Compound (3) was reacted with diethyleneglycol (4) in cold tetrahydrofurane in the presence of NaH for 2 hours and 2,2-(3'-amino-l-propanoxy)-4,6- [oxydi(ethyleneoxy)]-4,6-dichlorocyclotriphosphazatriene (5) was isolated. From the Friedel-Crafts arylation reaction of trimer, 2,2-diphenyl-4,4,6,6- tetrachlorocyclotriphosphazatriene (7) was obtained. Compound (7) was reacted with diethyleneglycol (4) in tetrahydrofurane at room temperature in the presence of NaH for 24 hours and 2,2,8,8-tetraphenyl- 4, 1 0,4, 1 2-bis(oxydi(ethyleneoxy))-6,6, 1 0, 1 2-tetrachloro-bis(cyclotriphosphazatriene) (8) was isolated. Trimer (1)' and ter-buthylamine (9) was refluxed in benzene for 1 week and 2,2,4,4-tetrakis(ter-buthylamino)-6,6-dichlorocyclotriphosphazatriene (10) was isolated. Compound (10) was reacted with diethyleneglycol (4) in tetrahydrofurane firstly at room temperature in the presence of NaH for 1 week, and then the reaction mixture was refluxed for additional 1 week but no reaction had observed in this study. Specific separation and purification methods were applied to these compounds and their structures were veryfied by mass, 3,P NMR, ]H NMR, 31P-31P COSY, FT-IR spectra and X-ray diffraction measurements. /