Dünya'da ve Türkiye'de jeotermal enerjinin durumu
Situation of geothermal energy in Turkey and the world
  1. Tez No: 171132
  2. Yazar: KADİR DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ALKUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Jeotermal kaynakların tarihsel gelişimi çok uzun bir zaman dilimine yayılmaktadır. Eski çağlardan bu yana varoplu kullanılan jeotermal kaynaklar gün geçtikçe insanlara daha çok faydalar sağlamaktadır. Jeotermal kaynakaların ömrü diğer enerji kaynakları ile kıyaslandığında sonsuz bir enerji kaynağıdır.Jeotermal kaynaklaradan elde edilen enerjinin çevreye zararı neredyse yoktur. Jeotermal enerji maliyeti açısından ucuz bir enerji kaynağıdır. Jeotermal enerjinin en önemli özelliklerinden biri fosil yakıtlara alternatif olabilecek yeterli nitelikleri taşımasıdır. Bu çalışmada jeotermal kaynakların ve elde edilen jeotermal enerjinin bölgesel olarak Dünya' daki kaynak kapasiteleri, enerji üretimleri ve bulundukları bölgelere faydalan incelenmiştir. Daha sonra Türkiye' deki jeotermal kaynakların şuanki mevcut durumu ele alınmış ve gelecek hakkında tahmini bilgilere yer verilmiştir. Sonuç olarak jeotermal enerjiden Türkiye' nin nasıl daha çok faydalanacağı incelenmiştir. 3 İ l
Özet (Çeviri)
SUMMARY The historical development of geothermal energy (GE) has taken veryMung time. Geothermal sources existing and serving for a long time, recently has been used very widely for human ease. The life of geothermal energy, compared with the other energy sources, is unlimited. The energy produced by GE has almost no harmful effect to environment. It is also the cheapest energy source because of its low cost. The most important feature of GE is to have sufficient qualifications to be alternative to the fosil fuels. In this study, the local capacity and production of geothermal energy in the world and its benefits to the region are examined. Morever, available current situation of geothermal energy in Turkey and projection on GE are mentioned. Finally, how efficiently GE can be used more in Turkey is analysed.