Güneş enerjisi ile çalışan araba dizaynı ve imalatı
Solar car design and manufacturing
- Tez No: 171133
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
IV ÖZET Güneş enerjisi, petrol, kömür ve atom enerjisi gibi enerji kaynaklarına göre tükenme ömrü açısından tehlikesiz ve çevreyi kirletmeyen bir enerji olması açısından çok daha avantajlıdır. Yakın bir gelecekte güneş enerjisi birincil bir enerji kaynağı olarak her alanda yaygın bir şekilde hayata geçecektir. Güneş enerjisinin uygulama alanlarından biri olan güneş arabaları her ne kadar günümüzde ulaştırma, taşıma, vb. amaçlarla kullanılmayıp sadece dayanıklılık gerektiren off - road yarışları ya da tamamen aerodinamik tasarımların yarıştığı pist yarışlarında uygulansa da gelecekte güneş pillerinin geliştirilmesi sayesinde toplu taşımacılıkta da kullanılır hale gelmesi mümkün olacaktır. Bu amaçla güneş arabaları üzerinde gereken bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, güneş arabasının nasıl oluşturulduğuna dair bilgiler yer almaktadır. En uygun güneş arabası modeli oluşturmak için daha önce yapılmış olan güneş arabası modellerinin özellikleri incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında“Enerji - 1”güneş arabasının tasarımı yapılmıştır. Bu tasarıma dayanarak ve Tübitak'ın düzenlediği“Solarcar”yarışının yapılacağı pist göz önünde bulundurularak“Enerji - 1”güneş arabası için senaryo oluşturulmuştur. Daha sonra“Enerji - 1”güneş arabasının enerji yönetimi modellemesi, aerodinamik yapısı, güç sistemleri seçimi yapılmış ve GYTE ve Sabancı Üniversitesi labaratuarlarında imalatı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Compared to petroleum, coal and atomic energy, solar energy is safe in terms of exhaustion length and more advantageous in terms of being a kind of energy not polluting the environment. In the near future, solar energy will be used extensively as the primary source of energy. Although at the present they are not used for transportation, carriage etc. purposes but used for off-road races, which require durability and despite being implemented in the track races in which aerodynamic designs compete, thanks to the development of solar batteries, in the future it will be possible to use solar cars, as one of the implementation spheres of solar energy, for the mass transportation. Scientific surveys are being conducted on the solar cars for this purpose. This study includes information on how to create solar cars. The models of previously produced solar cars are analyzed in order to produce the most appropriate solar car model. In the light of these information,“Energy- 1”solar car was designed. Depending on this design and considering the track in which the“Solarcar”race, which was organized by TÜBİTAK, will be staged, scenario was crated for the“Energy-1”solar car. Then, energy management modeling, aerodynamic structure and the selection of the power systems were made and it was produced in laboratories of the GYTE and Sabancı University.