2,2-(2'-amino-1'-etoksi)-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien ile mono fonksiyonlu bileşiklerin reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of reactions which 2,2-(2'-amino-1'-ethoxy)-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien tetra chlorocyclotriphosphazatriene with compounds of monofunctional
- Tez No: 171134
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP BEŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile etanolaminin tetrahidrofuranda, trietilamin varlığında, oda sıcaklığında, 6 saatte gerçekleşen reaksiyonu sonucu oluşan karışıma uygulanan ayırma ve saflaştırma işlemleri ile 2,2- ( 2'-amino-l'-etoksi )-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien ( 3 ) bileşiği elde edildi. 2,2- ( 2'-amino-l'-etoksi )-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien ( 3 ) bileşiği ile pirolidinin tetrahidrofuranda, trietilamin varlığında, oda sıcaklığında 24 saatte gerçekleşen reaksiyonundan, uygulanan ayırma ve saflaştırma işlemleri sonucu, 2,2- ( 2'-amino-l'-etoksi )-4-pirolidino-4,6,6-triklorosiklotrifosfazatrien ( 5 ) bileşiği elde edildi. 2,2- ( 2'-amino-r-etoksi )-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien ( 3 ) bileşiği ile metanolün tetrahidrofuranda, NaH varlığında, oda sıcaklığında 2 saatte gerçekleşen reaksiyonundan, uygulanan ayırma ve saflaştırma işlemleri sonucu, 2,2-( 2'-amino- l'-etoksi )-2-metoksi -4,6,6-triklorosiklotrifosfazatrien ( 7 ) bileşiği elde edildi. 2,2- ( 2'-amino-r-etoksi )-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien ( 3 ) bileşiği ile etanolun tetrahidrofuranda, NaH varlığında, oda sıcaklığında 2 saatte gerçekleşen reaksiyonundan, uygulanan ayırma ve saflaştırma işlemleri sonucu, 2,2-( 2'-amino- l'-etoksi )-2-etoksi -4,6,6-triklorosiklotrifosfazatrien ( 9 ) bileşiği elde edildi. 2,2- ( 2'-amino-l'-etoksi )-4,4,6,6-Ttetraklorosiklotrifosfazatrien ( 3 ) bileşiği ile fenolün tetrahidrofuranda, NaH varlığında, oda sıcaklığında 20 saatte gerçekleşen reaksiyonundan, uygulanan ayırma ve saflaştırma işlemleri sonucu, 2,2-( 2'-amino- l'-etoksi )-4-fenoksi -4,6,6-triklorosiklotrifosfazatrien (11) bileşiği elde edildi. Sentezlenen ürünlerin yapılan MS, 31P, ıH NMR spektrumları ve X-ışını kırınımı ölçümlerinden yararlanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, hexachlorocyclotriphosphazatriene and ethanolamine were reacted in tetrahydrofurane in the presence of triethylamine at room temperature for 6 hours. Reaction mixture was purified and 2,2- ( 2'-amino-l'-ethoxy )-4,4,6,6- tetrachlorocyclotriphosphazatriene ( 3 ) was isolated. The reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene with pyrrolidine was made in tetrahydrofurane in the presence of triethylamine at room temperature for 24 hours. After the process of purified 2,2- ( 2'-amino-l'-ethoxy )-4-pyrrolidino-4,6,6- trichlorocyclotriphosphazatriene ( 5 ) was isolated. The reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene with methoxy was made in tetrahydrofurane in the presence of NaH at room temperature for 2 hours. After the process of purified 2,2 - ( 2' - amino - 1' - ethoxy ) - 2 - methoxy - 4,6,6 - trichloro- cyclotriphosphazatriene ( 7 ) was isolated. The reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene with ethoxy was made in tetrahydrofurane in the presence of NaH at room temperature for 2 hours. After the process of purified 2,2 - ( 2' - amino - 1' - ethoxy ) - 2 - ethoxy - 4,6,6 - trichloro- cyclotriphosphazatriene ( 9 ) was isolated. The reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene with phenoxy was made in tetrahydrofurane in the presence of NaH at room temperature for 20 hours. After the process of purified 2,2 - ( 2' - amino - V - ethoxy ) - 4 - phenoxy - 4,6,6 - trichloro- cyclotriphosphazatriene (11) was isolated. The structures of the products which were obtained was elucidated by MS, 3,P, *H NMR and X-ray difraction measurements.