Soğukta şekil verilmiş ince cidarlı çelik profillerle oluşturulan yapı panellerinde kaplamanın yanal dayanıma etkisi
The influence of lining on the lateral behaviour of cold-formed thin walled steel wall frames
- Tez No: 171138
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Soğukta şekil verilmiş ince cidarlı profillerden oluşmuş yapı panellerinin davranışı ile ilgili uluslararası literatürde yapılan bilimsel çalışmalar oldukça yeni ve sınırlıdır. Özellikle yanal kaplamaların duvar panellerine sağladığı rij itlik, üretici ve uygulayıcı firmaların önem vermediği ve yönetmeliklerde etkisinin değerlendirilmediği bir konu haline gelmiştir. Bu konuyu araştıran deneysel çalışmalar son bir iki yıl içinde yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmalar genellikle kaplamalı duvar panellerinin düşey yük taşıma kapasitelerini araştırmakta çok az sayıda çalışma da deprem ve rüzgar yüklerine maruz kaplamalı duvar panellerinin yatay yük taşıma kapasitelerini monotonik (monotonic) veya tekrarlı (cyclic) yükler altında incelemektedir. İlgili çalışmalarda belirtildiği üzere dikme karakteristikleri, bağlantı elemanlarının boyutları ve yerleştirilme sıklığı rijitlik üzerinde oldukça etkilidir. Bu bilgilerin ışığında Türkiye'deki şartlara öncelik tanıyan fakat aynı zamanda uluslararası çalışmaların paralelinde ve bu çalışma bulgularına katkıda bulunacak bir test programı tez çalışması dahilinde ele alınmıştır. Çalışma programı, alçıpan levha kaplamalı duvar panellerinin davranışını yatay yük taşıma kapasitelerini monotonik yükler altında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, son yıllarda yaygınlık kazanan ve deney prosedürleri ile yakın sonuçlar elde edebilen sonlu elemanlar yöntemi ile yapılmıştır. Tez bulguları ileride uygulanacak bir test programında gerekli olan araştırma, parametrelerini ortaya koyacağı gibi test yönteminin uluslararası bilgi birikimine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Scientific studies in the international literature concerning the behaviour of structural panels made of cold formed light gauge profiles are highly recent and limited. Especially, the rigidity of wall panels provided by side covers has become a subject that is not mentioned in the standarts and not considered by the manufacturers. Experimental studies concerning this subject has become recently widespread. These studies concern generally, the vertical load resisting capacity of covered wall panels and rarely, the lateral load resisting capacity under monotonic and cyclic loads of covered wall panels, that is subjected to earthquake and wind effects. As it is mentioned in related studies, post characteristics, dimensions and placing frequency of connection members greatly affect the rigidity. In the light of this information, a test program, considering mostly Turkish standarts but also in conjunction with international studies and improving the diagnoses of these studies has been considered within the thesis study. The study program aims to investigate the behaviour and the lateral load resisting capacity of gypsum plasterboard covered wall panels under monotonic loads. In this work, finite elements method that can get similar results with experimental results and becomes widespread recently is applied. The thesis findings will be contribute to international knowledge aggregation of this test method as well as to expose the research parameters that will be necessary for future test programs.