İnce cidarlı çelik elemanlardan oluşan perde duvarlarının sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
Analysis of thin-walled steel shearwalls with finite element method
  1. Tez No: 166355
  2. Yazar: CEM HAYDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İNCE CİDARLI ÇELİK ELEMANLARDAN OLUŞAN PERDE DUVARLARIN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİYLE ANALİZİ ÖZET Soğukta şekil verilmiş ince cidarlı çelik yapılar, hafif, hızlı, kolay ve ekonomik inşaatın öncelik kazandığı Amerika, Japonya ve Avustralya gibi ülkelerde yaygın kullanım alanı bulmuştur. Bu yapı sisteminin ahşap yapı sistemine benzerlik göstermesine rağmen ülkemizde kullanım %0.5 oranındadır. Özellikle 1999 Marmara Depreminden sonra, yapı sektörünün yeni arayışlara yönelmesiyle ülkemizde soğukta şekil verilmiş ince cidarlı çelik yapı sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı belirtilmiş olup literatür araştırmasının sonuçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde; hafif çelik yapı sistemi tanıtılmış ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Bunun yanında, soğukta şekil verilmiş ince cidarlı çelik elemanların olumlu ve olumsuz yanlarına değinilmiş, malzeme özelliklerine, soğukta şekil verme yöntemlerine ve boyutîandırma esaslarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; sistemi oluşturan elemanlar arasındaki birleşimler hakkında bilgiye ve AlSI'ya göre hesap esaslarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; Sistem oluşturan elemanlar bölümlere ayrılarak incelenmiş ve bunlara ait teknik detaylar verilmiştir. Beşinci bölümde; Çapraz elemanlarla, çelik saçla, OSB ve kontrplak ile güçlendirilmiş soğukta şekil verilmiş ince cidarlı elemanlardan oluşan perde duvarın, boyutları, malzeme özellikleri tanımlanmıştır. ABAQUS Student Edition programı kullanılarak yapılan modelîemede kullanılan sonlu elemanlar ve yapılan kabuller hakkında bilgi verilip, analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Son bölümde; Sonlu eleman analizi sonuçları ve yapılan hesaplar irdelenmiş olup, ilerde yapılabilecek çalışmalar belirtilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THIN-WALLED STEEL SHEARWALLS WITH FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY Cold formed steel structures have a broad use in countries such as US, Japan, Australia ete. where the light, fast, easy and economic construction systems are priorily preferred. As per indicated in the statistics of TUCSA, the portion of residential buildings constructed with lightweight steel is 0,5 per cent in Turkey. Meanwhile in our country, especially after the Marmara Earthquake in 1999, the building sector had started searches for new materials and then started to use the“cold formed steel framing system”. The first part of this study deals with the objectives and scope of this research subject. In the second part, the development, the positive and the negative characteristics of the system, material properties, cold forming methods and design principles are considered. In the third part, the connection methods of cold-formed steel elements are given according to AISI standards. In the fourth part, components of cold-formed steel framing system are examined in special parts and technical details are described about them. In the fifth part, not only dimensions and material properties are described for cold- formed steel shearwalls which are braced with X bracings, sheet steel, OSB and plywood,but also finite elements, using for modeling shearwalls in ABAQUS Student Edition, are described. Also, some information is given about assumed things for finite element models, and results of finite element analysis are given. In the last part, all analysis results are evaluated in the last portion of study. In addition to these, possible future research about the subject is determined. Xlll