Mikrobiyolojik demir arıtımı
Microbiological ıron removal
- Tez No: 171143
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT KESKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, poliüretan köpük ve modifıye edilmiş polimerik malzeme üzerinde immobilize edilmiş Thiobacillus ferrooxidans bakterisi ile Fe+2'nin sürekli oksidasyonu incelenmiş ve endüstriyel boyutlarda kullanım için gerekli olacak kinetik bilgiler elde edilmiştir. Thiobacillus ferrooxidans' m yüzeylerde kolaylıkla gelişmesini sağlayan doğal yeteneği, onu hücre immobilizasyonu ve Fe+2 oksidasyon hızlarını artırmak için uygun bir bakteri yapar. Çalışmada, Fe+2 içeriği yüksek, kuvvetli asidik sulardaki demir biyooksidasyonu dolgu yataklı bir biyoreaktörde, Fe+2 konsantrasyonu (2000- 8000 mg/L), su debisi (139,8 - 900,6 mL/h) ve pH (
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study was investigated the continuous oxidation of ferrous iron by Thiobacillus ferrooxidans immobilized on a polyurethane foam and a modified polymeric material and obtained the kinetic data necessary for industrial scale-up of the process. The natural ability of Thiobacillus ferrooxidans to grow on surfaces makes it an adequate microorganism for cell immobilisation and useful to increase Fe+2 oxidation rates. In this study, biooxidation of iron in strongly acidic water with a high Fe+2 content was investigated by using Thiobacillus ferrooxidans in a packed- bed column reactor as a function of ferrous iron concentration (2000-8000 mg/L), water flowrate (139,8-900,6 mL/h) and pH (