Klinik ve subklinik mastitisli ineklerin sütlerinden elde edilen Streptococcus türlerinin tanımlanması ve tanımlamada kullanılmak üzere yeni ve hızlı metodların geliştirilmesi üzerine çalışmalar
Identification of Streptococcus obtained from milk of clinic and subclinic mastitis cows and studies to develope new and fast methods for identification
- Tez No: 171144
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV ÖZET Mastitis, hayvanlarda büyük zararlara sebep olan bir meme hastalığıdır. Bti hastalığa birçok etken sebep olmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birisi kuşkusuz streptokoklardır. Bu çalışmada Kocaeli bölgesindeki süt sığırı yetiştiriciliği yapılan ahırlardan CMT (California Mastitis Test) pozitif süt örnekleri alındı ve bu sütlerdeki streptokok türlerinin izolasyonu ve identifikasyonu yapıldı. Çalışmanın laboratuar çalışmaları Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyoloji Ana Bilim Dalı Mikrobiyoloji Laboratuarında yapıldı. Bu çalışmada 141 inekten 564 süt örneği alındı ve incelendi. Alınan bu sütlerin yapılan CMT ve bakteriyolojik testleri sonucunda 21 adet streptokok izole edildi. Streptococcus spp, olarak identifıye edilen 21 Streptokok kültürü, BBL Crystal ve Biyokimyasal testler ile kontrollü olarak incelendi. İncelenen Streptokokların tamamı identifıye edildi. İdentifiye edilen streptokok türlerinin 8 tanesi yani % 38'i S. agalactiae, 6 tanesi (%28,5) S. uberis, 5 tanesi (%23,8) S. dysagalactiae ve 2 tanesi (%9,5) S. pyogenes olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Mastitis is breast ilness which cause this ilness. No doubt, one of the most important of these is streptococcus. In this experiment there have taken CMT (California Mastitis Test) positive milk samples from the milk cow growing shed's in Kocaeli and the streptococci variety in this milk has been isolated and identificated. The work's labarotory Works has been done in GYTE Biology Branch Microbiology Labaratories. İn this work, 564 milk samples out of 141 cows has been taken. As a result of the CMT and bacteriologic tests done to these milks. 21 streptococcus has been isolated. The 21 streptococcus culture identified as Streptococcus spp., has been examined by BBL Crystal and biochemical test. All of the examined streptococcus has been identified. A total of 8 of examined streptococcus identified meanwhile %38 are S. agalactiae, 6 are (%28) S. uberis, 5 are (%23.8) S. dysgalactiae and 2 are (%9.5) S. pyogenes.