Güneş enerjisinden etkin olarak yararlanmada kullanılan fotovoltaik modüller, boyutlandırılmaları ve mimaride kullanım olanakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 114559
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ETKİN OLARAK YARARLANMADA KULLANILAN FOTOVOLTAİK MODÜLLER, BOYUTLANDIRILMALARI VE MİMARİDE KULLANIM OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Çiğdem OLUKLULU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Geçtiğimiz yüzyıl ortalarında ortaya çıkan enerji krizi ile birlikte mevcut fosil yakıtların gün geçtikçe azalması ve bu yakıtların ekolojik dengeyi bozması ve çevre kirliliğine neden olması araştırmacıları yeni enerji kaynakları arayışına yöneltmiştir. Bunun sonucunda temiz, atıksız, tükenmeyen, ekonomik ve çevreye az zarar veren nitelikleri ile güneş enerjisi bu tip enerjiler arasında bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. özellikle enerji gereksiniminin karşılanmasında dışa bağımlı ve çevre sorunları gittikçe büyüyen Türkiye'de de güneş enerjisinden mimari uygulamalarda teknik olanaklar çerçevesinde ısı ve elektrik enerjisi kazanımı yolu ile yararlanmanın gereği kaçınılmazdır. Ne yazık ki, ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma çalışmaları sıcak su elde etmekten öteye gidememiştir. Binalarda güneş enerjisinin etkin olarak kullanımı; genelde çatıya monte edilen güneş toplaçları aracılığıyla sıcak su ve ısı elde edilmesi ve çatıya, bina cephesine, yüzey kaplama elemanı, doğrudan sistemi oluşturan eleman, gölgeleme elemanı ya da ışıklık şeklinde monte edilen fotovoltaik panellerinden elektrik enerjisi üretimi şeklinde gerçekleştirilir.Çalışmanın amacı; coğrafi konumu nedeniyle güneş ışınımından optimum düzeyde yararlanabilecek bir konumda bulunmasına rağmen, bu konudaki çalışmalar sıcak su elde etmekten ileri gidememiş olan ülkemizde de PV paneller aracılığı ile elektrik enerjisi elde edilmesi çalışmalarının geliştirilmesine ve PV panellerin binalarda kullanım olanaklarının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaktır. Tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmada, Dünyada ve Türkiye'de enerji sektörünün gelişimi ve üretim yapısı ile kısaca yenilenebilir enerji kaynakları incelenerek, bu enerji kaynakları içinde güneş enerjisinin önemi vurgulanmakta ve PV panellerin binada kullanım olanakları araştırılmaktadır. Böylece coğrafi konum açısından güneşten iyi yararlanabilecek bir düzlemde bulunan ülkemizde de konunun önemine dikkat çekilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.02.07 Enerji, Güneş enerjisi, Fotovoltaik (PV) panel 126 Yrd. Doç. Dr. Cüneyt KURTAY
Özet (Çeviri)
Ill A RESEARCH ON THE PHOTOVOLTAIC MODULES THAT ARE BEING USED ACTIVELY IN UTILIZING SOLAR ENERGY, SIZING OF THE MODULES AND ARCHITECTURAL USING MEANS OF THE MODULES (M.Sc. Thesis) Çiğdem OLUKLULU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Besides the energy crisis occured in the mids of the last century, the reasons such as the decrease of the existing fossil fuels and their harms for the ecological balance led the researchers to seek new energy resources. As a result of this search, solar energy with its qualifications as being pure, without any wastes, inexhaustibility and being less harmful for the nature, emerged to be an alternative among other energy resources. In Turkey, which is dependent on foreign energy markets and whose environmental problems getting worse gradually, the need for utilizing solar energy by producing heat and electrical power as much as the technical means in architectural use permits, is inevitable. Nevertheless, the works on utilizing solar energy couldn't go further than obtaining thermal water. The active use of solar energy in the buildings is realized in two ways; production of heat and hot water by the solar collectors generally attached on the roofs and production of electrical power via photovoltaic modules, which are also used for shading and lightening, that are mounted on the roofs, facets, or direct use as an element of wall cladding and roof surface.IV The aim of the study is to contribute both the works on improving electrical power production via PV panels and to diffuse the usage options of PV panels in the buildings in Turkey. Though Turkey has a location where solar radiation can be benefitted more favourably, the practice could not go beyond obtaining hot water. In the study realized through the thesis, the progress of the energy sector both in the world and in Turkey, the production structure and, shortly, renewable energy resources are examined, the importance of solar energy among these energy resources is pointed out and usage options of PV panels in the buildings are researched. In this manner the importance of the subject in Turkey, of whose geographic location is in a better state in utilizing solar radiation, is emphasized. Science code :601.02.07 Key Word : Energy, The solar energy, Photovoltaic panels Page Number :126 Adviser :Yrd. Doç. Dr. Cüneyt KURTAY