Seyyid Vehbi ve Divanının karşılaştırmalı metni
- Tez No: 17116
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE MAZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 905
Özet
Sonuç olarak, Lâle Devri 'nin önemli şairlerinden olan Seyyid Vehbi, edebî kültür ve teknik maharet bakımından yetkin ve güçlü olmakla birlikte eski üstatların yolunda başarılı şiirler yazmaktan öte üstün bir şairlik 9ÜCÜ gösterememiştir. Onda edebî kişiliğinin oluşmasında eski büyük şairlerin etkisi olmuştur. Fakat daha çok kasidede Nef'i'nin, gazelde Nabi ve Nedim tarzının etkisinde kalmıştır. Bütün bu özellikleriyle Seyyid Vehbi başarılı, usta bir divan şairidir.
Özet (Çeviri)
Most of the old masterpieces that show the richness of our culture have not been printed to date. Although some of these were printed in old letters (Arabic form), the new generation is unable to read and understand them. Since the others are in handwritten form, they need being drawn the attraction by the researchers to be enlightened. Seyyid Vehbi (1674? - 1736), author of the masterpieces we study, is one of the important poets and also writers of divan literature. Seyyid Vehbi, from the aristocrat class, had gradually improved in being judge and he became professor in his progress, finally he became the best of them. In the study of this prepared book named“Seyyid Vehbi and Comparative Article of Divan”-has 2 volumes, I - CXV - 1 - 789 pages and 5 main parts? I briefly introduced the historical, social and cultural situation of XVIII. C., I introduced the information of the life, character and masterpieces of Seyyid Vehbi who is one of the important poets of the Tulip Age by considering his poems in divan poetry and that he is well-known poet of the period but also I considered that he was an expert poet although he was not as good as Nedim and Şeyh Salip, the most important representatives of Divan poetry in XVIII. C.XCII The most important part of the article I study is about the handwritten form of Divan. After I sought about 31 writings in some of the national and foreign libraries, I made a comparison by choosing three of the writings which are the closest to Seyyid Vehbi 's life and have the most considerable capacity and the richest in variety of poetry. Meanwhile, I put forward the article of Seyyid Vehbi Divan which consisted of 738 poems and also approximately 8063 capiets which I gave in a table as a concert of 27 national writings by introducing these writings. At the end of the theses, I prepared an index related to book titles and people names, and I also enclosed a bibliography. As a result, the life, masterpieces and poetic character of Seyyid Vehbi in the Tulip Age have been completely studied in this research, which therefore tries to fill an important gap in divan literature of the XVIII. century.