Sıcak Çermik (Sivas) travertenlerinin bazı mühendislik özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Study of relationships among the engineering parameters of the Sıcak Çermik (Sivas) travertines
- Tez No: 171194
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGUN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Sıcak Çermik (Sivas) Travertenlerinin Bazı Mühendislik Özellikleri Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi Murat ÜNAL Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ergun KARACAN Bu çalışmada, Sıcak Çermik (Sivas) yöresinde bulunan Kandilsırtı, Uyuz Çermik ve Sankaya tmvertenlerinin bazı mühendislik özellikleri ve bu özellikler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Belirtilen traverten sahalarından alınan blok örneklerden karotlar hazırlanmıştır. Örnekler üzerinde mühendislik jeolojisinde kullanılan standartlara uygun olarak Schmidt çekici sertliği, mineral tane özgül ağırlığı, ağırlıkça ve hacimce su emme oranı, porozite, kuru birim hacim ağırlığı, suda dağılmaya karşı durayhlık indeksi, nokta yük dayanım indeksi, Brazilian çekme dayanımı, tek eksenli sıkışma dayanımı deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerden elde edilen verilere göre travertenlerin mühendislik tanımlaması yapılmıştır. Daha sonra porozite - nokta yük dayanımı, porozite - Brazilian çekme dayanımı, porozite - tek eksenli sıkışma dayanımı, kuru birim hacim ağırlığı - nokta yük dayanımı indeksi, kuru birim hacim ağırlığı - Brazilian çekme dayanımı, kuru birim hacim ağırlığı - tek eksenli sıkışma dayanımı, mineral tane özgül ağırlığı - nokta yük dayanım indeksi, mineral tane özgül ağırlığı - Brazilian çekme dayanımı, mineral tane özgül ağırlığı - tek eksenli sıkışma dayanımı ve nokta yük dayanımı - tek eksenli sıkışma dayanımı ilişkileri araştırılmıştır.Yapılan basit regresyon değerlendirmeleri sonucunda; en önemli ilişkilerin porozite - tabakalanmaya dik yöndeki tek eksenli sıkışma dayanımı (y = -8,7339 ln(x) + 54,684, R - 0,92), porozite - tabakalanmaya paralel yöndeki tek eksenli sıkışma dayanımı (y - -4,4519 ln(x) + 51,588, R = 0,86), kuru birim hacim ağırlık - tabakalanmaya dik yöndeki tek eksenli sıkışma dayanımı (y = 6,671x - 118,41, R = 0,91) ve kuru birim hacim ağırlık - tabakalanmaya paralel yöndeki tek eksenli sıkışma dayanımı (y = 3,4344x - 37,488, R = 0,87) şeklinde olduğu belMenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Traverten, Sıcak Çermik, Mühendislik Özellikler, Sivas n
Özet (Çeviri)
SUMMARY MSc Thesis Study of Relationships Among the Engineering Parameters of the Sıcak Çermik (Sivas) Travertines Murat ÜNAL Cumhuriyet University Graduata School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ergun KARACAN In this study, some engineering parameters and relationships among these parameters of the Kandilsirti, Uyuz Çermik and Sankaya travertines from Sıcak Çermik (Sivas) have been studied. Core samples have been prepared using travertine blocks taken from the area. On the core samples, the standart engineering tests, such as Schmidt hardness, minaral grain specific grawity, water suction capacity (by weight and volume), porosity, dry unit volume weight, stability index against water, point load strength index, Brasilian strength, uniaxial compression strength tests have been carried out Engineering identification of the travertines were done, on the basis of these tests results. Then porosity - point load strength, porosity - Brasilian strength, porosity - uniaxial compression strength, dry unit weight - point load strength index, grain specific gravity - point load strength index, grain specific gravity - Brasilian strength, dry unit weight - uniaxial compression strength and point load strength index - uniaxial compression strength relationships of the travertines have been studied mBased on the simple regression analyses, the most significant relationships were determined as follows; porosity - uniaxial compressions strength perpendicular to bedding plane (y = -8,7339 ln(x) + 54,684, R = 0,92), porosity - uniaxial compression strength parallel to bedding plane (y = -4,4519 ln(x) + 51,588, R = 0,86), dry unit weight - uniaxial compression strength perpendicular to bedding plane (y = 6,671x - 1 18,41, R = 0,91) and dry unit weight - uniaxial compression strength parallel to bedding plane (y = 3,4344x - 37,488, R = 0,87). KEY WORDS: Travertine, Sıcak Çermik, Engineering properties, Sivas IV