Düşük hızlı santrifüj kompresörlerde üç boyutlu sayısal inceleme
3-D numerical analysis of low speed centrifugal compressors
- Tez No: 171195
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÜŞÜK HIZLI SANTRİFÜJ KOMPRESÖRLERDE ÜÇ BOYUTLU SAYISAL İNCELEME Öztürk TATAR Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ali PINARBAŞI Bu çalışmada, konik ve paralel duvarlı vanasız ve takoz tip vanalı difüzöre sahip düşük hızlı bir santrifüj kompresördeki akışın nümerik analiz sonuçları ile deneysel çalışma sonuçlan karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışma Liverpool Üniversitesi'nde yapılmış olup deneysel çalışmada elde edilen sonuçlar hot-wire yöntemi ile değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmada kullanılan 19 adet 30° geriye dönük kanat geometrisine sahip düşük hızlı santrifüj kompresörün GAMBIT programı ile bire bir sayısal modeli oluşturularak, bu sayısal modele ait akış çözümü ise sonlu hacimler metodunu kullanarak analiz gerçekleştiren FLUENT programında yapılmıştır. Çalışmalar dizayn noktası ile dizayn noktasının altoda ve üstündeki noktalar için gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Santrifüj Kompresör, Hot-wire Anemometresi, Diftlzör Akışı, Nümerik Analiz, Sonlu Hacimler Metodu
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY M. S. Thesis 3-D NUMERICAL ANALYSIS OF LOW SPEED CENTRIFUGAL COMPRESSORS Öztürk TATAR Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Associate Prof. Ali PINARBAŞI In this study, it has been investigated the flow phenomenon in conical and straight wall diffusers on low speed centrifugal compressors as numerical and experimentally. Experimental work has been completed at Liverpool University by using hot-wire measurements technique. 3-D flow phenomena in centrifugal compressor which, it has 19 blades and 30° radial backswept ended blade geometry, under steady, incompressible and viscous flow assumption. The numerical method consists of solution viscous Navier-Stokes equations based on finite volume technique which create mesh geometry on GAMBIT and run at FLUENT commercial package programs. Numerical work has been focused at design and off-design point of centrifugal compressor. KEY WORDS: Centrifugal compressor, Hot-wire Anemometer, Diffuser Flow, Numerical Analysis, Finite Volume Method