Bantlı silme ve cilalama makinesinde performans ve verimlilik analizi
Performance and productivity analyses of automatic grinding machines
  1. Tez No: 171213
  2. Yazar: HÜSNE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM GÖRGÜLÜ, Y.DOÇ.DR. SALİH YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bantlı Silme-Cilalama Makinesinde Performans ve Verimlilik Analizleri Hüsne YILDIRIM Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Salih YÜKSEK Yardımcı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Kazım GÖRGÜLÜ Bu çalışma kapsamında mermer aşındırma ve cilalama makineleri, kullanılan aşındırıcı türleri ve yüzey kalitesi belirleme yöntemleri konularında ayrıntılı literatür araştırması yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında Emmioğlu Mermer fabrikasında bantlı silme ve cilalama makinesinde verimlilik ve performans ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Amasya bej mermer biriminde iki farklı aşındırıcı serisi ile ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler sonucunda söz konusu bantlı silme ve cilalama makinesi için en uygun serinin 60 - 80 - 120 - 180 - 220 - 280 - 380 - 400 - 600 - 800 - Cila - Keçe şeklinde olduğu belirlenmiştir. Bu seri için farklı bant hızlarında yapılan deneyler sonucunda en uygun bant hızının 1,7 m/dak olduğu tespit edilmiştir. Bu koşullarda özgül enerji tüketimi 1,526 kWh/m2 olarak gerçekleşmiştir. Anahtar Sözcükler : Bantlı silme ve cilalama makinesi, Verim, Performans, Pürüzlülük, Parlaklık,
Özet (Çeviri)
ü ABSTRACT M.Sc.Thesis PERFORMANCE AND PRODUCTIVITY ANALYSES OF AUTOMATIC GRINDING MACHlNES Hüsne YILDIRIM Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Salih YÜKSEK Co-Supervisor: Assist. Prof. Dr. Kazım GÖRGÜLÜ Within the scope of this study, detailed literatüre research have been made about marble grinding and polishing machines, types of abrasive materials and methods of surface quality determination. With the aid of obtained knowledge, productivity and performance measurements of automatic grinding machine is at Emmioğlu Marble Factory, is taken. Measurement studies are carried out on the Amasya beige marble unit with two different series of abrasives. Evaluation of data has revealed the fact that the most proper series of abrasives for the polishing machine is 60 - 80 - 120 - 180 - 220 - 280 - 380 - 400- 600 - 800- Polish - Felt. in addition, after conducting several experiments at various band advancing speeds, the most quitable speed is determined as 1.7m/min for this series. At these conditions, spesific energy consumption is 1.526 kWh/m2. Keywords : Automatic Grinding Machines, Efficiency, Performance, Roughness, Brightness