Trichinellosis serolojik tanısında elisa yöntemi ile ekskretuvar/sekretuvar, sentetik tyvelose antijenleri ve ticari kit karşılaştırılması
  1. Tez No: 171266
  2. Yazar: TEMEL ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Trichinellosis, Trichinella genusunda bulunan nematod larvaları tarafından meydana getirilen hastalığın insanlarda görülen formudur ve Trichinella larvalarını içeren yetersiz pişirilmiş veya çiğ, et yada et ürünlerinin tüketilmesiyle edinilmektedir. Enfeksiyonun en yaygın kaynağı domuzlardır. Türkiye'de çiğ köfte, et ile geçen enfeksiyonlarda önemli bir risk faktörüdür. Bazı çiğ köfte satıcıları sığır etine domuz eti karıştırdıkları için İzmir kentinde büyük bir trichinellosis salgım meydana gelmiştir. Türkiye bir islam ülkesi olmasına rağmen benzer salgınlarla karşılaşma potansiyeli taşımaktadır. Bu nedenle çalışmamızda ülkemizde serolojik tamda Trichinella spiralis ekskretuvar/sekretuvar (E/S) antijeninin elde edilmesi ve bu antijen ile ELISA testinin çalışılması, sonuçların Tyvelose antijeni kullanılarak çalışılan ELISA testi ve ticari ELISA kiri ve ile karşılaştırılarak tanısal performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2004 tarihinde İzmir'deki trichinellosis salgım sırasında, trichinellosis şüphesiyle laboratuvanmıza başvuran 97 olgudan, 12 olguya kesin trichinellosis tanısı konulmuştur. Başvuran olgularda serolojik testleri değerlendirmek amacıyla ELISA yöntemi ile ekskretuvar/sekretuvar (E/S) antijen, sentetik Tyvelose antijeni ve ticari kit karşılaştırılmıştır. 97 olguya ait serum örneklerinin, %10,3'ü (10/97) ticari kit ile, %28,8'i E/S antijen ile (28/97) ve %30,9'u (30/97) sentetik Tyvelose antijen ile pozitif olarak saptanmıştır. Ticari kitin akut dönemdeki duyarlılığı %75,0 özgüllüğü %98,9 olarak saptanmıştır. E/S antijen ile uyguladığımız ELISA yönteminde duyarlılık %100, özgüllük ise %83,5, sentetik tyvelose antijeninde ise duyarlılık %100, özgüllük %81,4 olarak saptanmıştır. Araştırmamızda elde edilen veriler trichinellosisin, özellikle akut dönemi olmak üzere, serolojik tanısında birden fazla türde antijen ve test yönteminin birlikte uygulanması gerektiğini düşündürmektedir. E/S ve sentetik Tyvelose antijeni kullanıldığında saptamış olduğumuz yüksek duyarlılık, bu antijenlerin kullanıldığı ELISA yöntemlerinin tarama testleri olarak kullanılmasını desteklemektedir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trichinellosis is the human form of the disease caused by the larval stages of Trichinella genus and it is acquired by ingestion of raw or rare meat which harbour larval stages of Trichinella. The most prominent source for the infections is the pigs. Raw meatball is a significant risk factor for the infections acquired from meat. Trichinellosis outbreak was encountered in İzmir since some raw meatball dealers illegaly used both beef and pork in produced raw meatballs. Although Turkey is an islamic country, it has the potantial for such outbreaks to occur. In this study, our goal was to produce Trichinella spiralis excretory/secretory (E/S) antigens and to use in ELISA tests, to evaluate the diagnostic performances by comparing with other ELISA tests using either Tyvelose antigen or commercial kit. In outbreak on January 2004 in Izmir, 97 suspected cases of trichinellosis were admitted to our laboratory, in which 12 cases were diagnosed as trichinellosis. Excretory/secretory (E/S) antigens, synthetic Tyvelose antigen and commercial kit were compared by using ELISA. Of 97 cases, 10.3% (10/97) was found to be positive with commercial kit, 28.8% (28/97) with E/S antigen and 30.9% (30/97) with synthetic Tyvelose antigen. The sensitivity and specificity of commercial kit in acute period were found to be 75.0% and 98.9%, respectively. The sensitivity and specificity values were calculated as 100% and 83.5% for E/S ELISA, 100% and 81.4% for synthetic Tyvelose antigen, respectively. Our data suggest that, several types of antigens and testing methods should be used in conjunction in serological diagnosis of trichinellosis, particularly in acute period. High sensitivity values obtained for E/S and synthetic Tyvelose antigens support the use of these antigens in ELISA tests for screening purposes. 62