Farklı yaş gruplarında Trichinella IgG antikorlarının araştırılması
Determination of Trichinella IgG antibodies in different age groups
- Tez No: 203909
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ALİ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Trişinelloz en yaygın helmint zoonozlarından biridir. İnsanlar Trichinella larvalarını içeren çiğ ya da yetersiz pişirilmiş domuz ve diğer hayvanların etlerinin yenmesi ile hastalığa yakalanırlar. Diğer parazit infeksiyonlarından farklı olarak çok miktarda et tüketilen Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Trişinelloz Türkiye'de, İslam'ın domuz eti yenmesini yasaklaması ve av eti yenmesinin yaygın olmaması nedenleriyle çok nadir görülür.Bu çalışmada 1079 kişiden rastgele seçilerek toplanan serum örnekleri spesifik Trichinella IgG antikorları açısından ELISA metodu kullanarak incelendi. Bunların 38 (%3.52)'inde Trichinella IgG antikorları saptandı.Trichinella infeksiyonu, yaş ve cinsiyet arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi için seroprevalans kadın, erkek ve 4 yaş grubunda (0-12, 13-24, 25-45, >45 yaş) ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ilişki olasılık oranı olarak gösterilmiş ve istatistiksel anlamı Ki-kare testi ile araştırılmıştır. Tüm yaş gruplarında Trichinella spesifik IgG antikorları görülmüş fakat 0-12 yaş grubunda prevalans diğer yaş gruplarındakinden daha yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak, kadın-erkek arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Trichinellosis is one of the most widespread helminthic zoonosis. Human beings acquire the disease by ingesting the raw or insufficiently cooked meat of pigs and other animals containing the Trichinella larvae. Unlike other parasite infections, it has been the main public health problem in advanced countries where there is a great amount of meat consumption such as European countries and USA. Trichinellosis is extremely rare in Turkey, because eating pork is prohibited in Islam and consumption of wild game meat is uncommon.In this study, serum samples from 1079 persons collected, randomly selected, were tested for Trichinella spesific IgG antibodies using ELISA method. Trichinella IgG antibodies were detected 38 (% 3,52) of them.To evaluate associations between trichinella infection, sex and age, seroprevalance was calculated separately for men and women and 4 age groups (0-12, 13-24, 25-45, >45 years). Assosiations were expressed as odds ratio, and statistical significance was determined by the chi-square test. Trichinella spesific IgG antibodies were observed in all age groups, but the prevalance in the age group 0-12 years was higher than other age groups. Additionally differences between women and men were not statistically significant.