Trichinellosis tanısında ELISA ve western blot testlerinin karşılaştırılması
Comparison of ELISA and western blot tests for the diagnosis of trichinellosis
  1. Tez No: 157532
  2. Yazar: SOYKAN ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇİLER AKISÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Trichinellosis, insan ve diğer birçok vertebralıyı etkileyen, Trichinella türleriyle meydana gelen bir parazit hastalığıdır. Tüm dünyada halk sağlığım tehdit eden bu hastalık, geniş yaydım gösteren helmintik zoonozlardan biridir. Ocak 2004 tarihinde izmir'de, sığır ve domuz eti karışımından yapılan çiğ köfte tüketilmesine bağlı olarak bir trichinellosis salgım ortaya çıkmıştır. Etiyolojik ajanın T. britovi olduğu saptanmıştır (Trichinella International Reference Centre, Istituto Superiore di Sanitâ, Roma). Bu çalışmada ekskretuar/sekretuar (ES) antijen kullamlarak yapılan standart ELISA testi, Western blot (Wb) testi ve ticari IgG-ELISA testi ile tricbinellosisde IgG antikorları arandı. Çalışma grubunu 39 trichinellosis hasta serumu ve kontrol grubunu 3'ü Toxocara pozitif, 2' si Fasciola pozitif ve 6' sı sağlıklı olmak üzere 1 1 kontrol serumu oluşturdu. Tüm serumlar önce ES antijenin kullanıldığı standart ELISA ile değerlendirildi. Trichinellosis pozitif olan 39 hasta serumunun hepsi standart ELISA ile pozitif olarak belirlenirken, 1 1 kontrol grubunun hepsi negatif olarak bulundu. Ticari IgG-ELISA kiti ile ise 39 serumun 22'i (%56) pozitif olarak saptandı. Wb sonuçlarına göre trichinellosisli hasta serumlarında 14 kDa ile 123 kDa arasında benzer bant profilleri gözlendi. Bu serum örneklerinin en çok; 40 kDa (%41), 43 kDa (%46.1), 45 kDa (%82), 55 kDa (%48.7), 77-79 kDa (%51.2), ve 88-90 kDa (%53.8) moleküler ağırlığındaki antijenik bantları, farklı sensitivitelerde tanıdığı saptandı. Ayrıca 40- 45 kDa bant kompleksinin sensiti vitesi %97.4 olarak bulundu. Bu araştırma ile insan trichinellosisinde ES antijeni kullamlarak yapılan ELISA ve WB testlerinin özellikle salgınlarda erken tanıda değerli olduğu sonucuna varıldı. 95
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trichinellosis is a parasitic disease caused by Trichinella spp. that affects human and many other vertebrates. This disease, one of the most widespread helminthic zoonoses, is a public- health concern throughout the world. In January 2004, an outbreak of trichinellosis occurred in Izmir, Turkey, following the consumption of raw minced meat ball made with both beef and pork. The etiological agent has been identified as Trichinella britovi (Trichinella International Reference Centre, Istituto Superiore di Sanita, Roma). In the present study, a conventional ELISA, Western blot (Wb) assay using an excretory/secretory (ES) antigen and commercial IgG-ELISA kit have been evaluated for the IgG antibody detection in trichinellosis. Serum samples were collected from 39 persons with trichinellosis and from 1 1 control individuals: 3 with a positive serology for Toxocara, 2 for Fasciola and 6 healthy subjects. All of sera have been previously tested by a standart ELISA using ES antigen. By ELISA, serum samples from the 39 persons with trichinellosis resulted positive, and serum samples from the other 11 persons were negative. Whereas, 22 serum samples from the 39 persons with trichinellosis resulted positive by commercial kit. In Wb analysis, serum samples from the 39 persons suffering for trichinellosis showed common profile bands with band size ranging from 14 to 123 kDa. These serum samples recognized the following antigenic bands with a different sensitivity: 40 kDa (sensitivity 41%), 43 kDa (46.1%), 45 kDa (82.0%), 55 kDa (48.7%), 77-79 kDa (51.2%) and 88-90 kDa (53.8%). Also the band complex of 40-45 kDa showed 97.4% sensitivity. As a result of this study, ELISA and Wb tests using ES antigen are found valuable in early diagnosis of human trichinellosis especially in outbreaks. 96