Pancuronium bromide (pavulon) ve OrgNC45 (norcuron) in böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 17129
  2. Yazar: FEHMİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmamızı iki grup üzerinde gerçekleştirdik, Her grupta 25 vakla olmak üzere toplam 50 vak'ada çalıştık, ^.Gruptaki 25 vak'aya adele rölaksanı olarak QrgHC.j. verildi. II, Gruptaki 25 vak'aya ise adele rölaksanı olarak Pavulon verildi. Bu grup kontrol grubu olarak değerlendirildi, Bütün vak'alardan* Premedikasyondan beş dakika önce, entübasyondan beş dakika sonra, entübasyondan 45 dakika sonra, extubasyondan 15 dakika sonra, extubasyondan 72 saat sonra venöz kan örnekleri alınarak BUH, Kreatinin, Ürik Asid, % ve K leğerlerine bakıldı. Ayrıca kalp atışları anestezi süresince monitörle: devamlı izlenerek her beş dakikada bir î.A.Uabız kontrolü yapıldı, Vak'.alarm BÜI, Kr@atinin, tJrik ASid, Ha değerlerinde hafif değişmeler olmakla birlikte istatistiki yönden önemsiz olduğu görüldü, Vak'aların post-operatif 72#saatlerdeki K değerlerinde bir düşme olduğu tespit edildi, Sonug olarak Org^C^c- böbrek fonksiyonlarında bir değişik lik meydana getirmediği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
S U M M 1 R Y W@ realised ©ur rasear&h on two groups and w© studied total 50 cases as 25 oases in each group» OrgHG fas administered to 25 oases of the first group as muscle relaxant and pavulon was adminstered to 25 cases of the second group as raueol© relaxants® well» She values of BUI, CPeatiniaf fee Acid* Ha and & were calculated in the all cases in venous blood apples taken before 5 min» from premedications after 5 rain, from en- tubation, after 45 min» from estubation^ after X5 min.from ixtttbatiQn, and after 72 h« from exttibation. In addition9 £»&. pulse control was mad® in monitör in every 5» min® during anesthesias» It was seen that although slight changes were occured in the values of BUHf Creatinin, tîric A@id9 la of the cases» they were istatistieally not important. Ihere was a decrease the K values of the cases at 72» hours of their post-operations» As a result, we Concluded that Qrg^Lg aot caused any change in renal fonotions.