Hipertansif olgularda beyin natriüretik peptid (proBNP) düzeyleri
- Tez No: 171328
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA BAYINDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde ana risk faktörlerinden birisi olan hipertansiyonda, diyastolik disfonksiyon ve sol ventrikül hipertrofisinin (SVH) varlığı, gelişebilecek komplikasyonların ve ölüm riskinin oranını belirgin biçimde arttırmaktadır. Bu nedenle, hipertansif hastaların takibinde diyastolik disfonksiyonun ve SVH'nin saptanması oldukça önemlidir. SVH'si ve diyastolik disfonksiyonu olan esansiyel hipertansiyonlu olgularda proBNP düzeylerinin yükseldiği ve bu durumun SVH' ye bağlı olduğu ifade edilmiştir. Biz bu çalışmada; ekokardiyografi ( EKO) ile SVH'sinin ve diyastolik disfonksiyonunun olmadığı saptanan esansiyel hipertansiyonlu olgularda, hipertansiyonun diyastolik fonksiyona etkisini proBNP düzeylerini inceleyerek araştırmayı amaçladık. Çalışma grubu esansiyel hipertansiyonlu olgulardan (n=68) ve sağlıklı kontrollerden (n=27) oluşturuldu. Hipertansif olgular, proBNP düzeylerini etkileyecek faktörler dikkate alınarak seçildi. Hipertansif olgularda serum proBNP düzeylerine elektrokemilüminesans immunassay yöntemi ile bakıldı. Sol ventrikül fonksiyonları ise EKO ile değerlendirildi. Hipertansif olgular; eski ve yeni tanı almış olmaları, EKO'da SVH'sinin ve diyastolik disfonksiyonunun olup olmaması göz önünde bulundurularak alt gruplara (Grup I- Grupll- Grup III, Grup İlla, lllb, İlle, llld - Grup IV, IVa, IVb) ayrıldı ve istatistiksel değerlendirme bu gruplara göre yapıldı. ProBNP düzeyleri, kontrol grubuna (grup I) göre, tüm hipertansif olgularda (grup II) anlamlı olarak yüksek bulundu (P < 0,0001). Hipertansif olgular içinde SVH'si olan grupta (grup IV, n= 28) proBNP düzeyleri, SVH'si olmayan gruba (grup III, n= 40) göre anlamlı olarak yüksek bulundu (P< 0.0001). SVH'si olan grup diyastolik disfonksiyon açısından değerlendirildiğinde; diyastolik disfonksiyonu olan SVH'li grupta (grup IVb, n= 17) proBNP düzeyleri, diyastolik disfonksiyonu olmayan SVH'li gruba ( grup IVa, n=11) göre anlamlı olarak yüksek bulundu (P < 0,008). Hipertansif olgular içinde SVH'si olmayan grup (grup III, n=40) eski ve yeni tanı almış olmalarına ve diyastolik disfonksiyona göre incelendiğinde; eski tanılı.diyastolik disfonksiyonu olan SVH'siz grupta (grupllld, n=9) proBNP 63düzeyleri, eski tanılı, diyastolik disfonksiyonu olmayan SVH'siz gruba (gruplllc, n=17) göre anlamlı olarak yüksek bulundu (P< 0,0001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is clear that proBNP levels are high in patients with left ventricular hypertrophy ( LVH) and diastolic disfunction. In this study, our aim is to evaluate the effects of proBNP levels on the ventricular function of essential hypertensive patients without LVH and diastolic dysfunction. The study group is composed of essential hypertensive patients (n=68) and age matched healthy control group (n=27). The patients are divided into subgroups ( Grup I, Grupll, Grup III, Grup Ilia, lllb, lllc, Hid - Grup IV, IVa, IVb) based whether they have SVH, diastolic dysfunction and whether they are newly or former diagonsed.Electrochemiluminesance immunoassay method is used to measure the serum proNBP levels. Echocardiography is used to evaluate the left ventricular hypertrophy and diastolic dysfunction.