Koroner arter bypass cerrahisi sırasında L-carnitine kullanımının myokard fonksiyonları üzerine etkisi
  1. Tez No: 171400
  2. Yazar: CEVDET FURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET 1955'lerden sonra açık kalp cerrahîsi esnasında miyokardı korumak için çeşitli kardiyopleji teknikleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada; koroner bypass cerrahisi yapılan hastalarda L-carnitine ilave edilmiş soğuk kan kardiyoplej isinin miyokard fonksiyonları üzerine olan etkisi araştırıldı. Hastalar ve Yöntemler: Elektif açık kalp cerrahisi uygulanan, kalp yetmezliği ve sistemik bir ek hastalığı olmayan 20 hasta, 10 hasta kontrol grubu (Grup I), 10 hasta çalışma grubu (Grup II) olacak şekilde gruplandmldı. Kontrol grubundaki hastalara soğuk kan kardiyoplejisi verilirken, çalışma grubuna L- carnitine ilave edilmiş soğuk kan kardiyoplejisi uygulandı. Intraoperatif ve postoperatif dönemde, miyokardiyal hasar Miyoglobin, CK, CK-MB, Troponin-T ve kontraktil fonksiyonlar ise, hemodinamik ölçümler, CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW ile karşılaştınldı. Sonuçlar: Miyokardiyal hasarın düzeyini gösteren Miyoglobin, CK, CK- MB ve Troponin-T değerleri arasında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. CO, çalışma grubundaki hastalarda kontrol grubundaki hastalara göre, postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the beginning of open heart surgery in 1955, various cardioplegy techniques have been used for myocardial protection. Here in this study, we evaluated the effect of L-carnitine enriched cold blood cardioplegia on myocardial functions in patients who underwent coronary artery bypass surgery. Patients and Methods: 20 patients with coronary artery disease were enrolled in the study who underwent elective coronary artery bypass surgery. Patients were divided into two groups. Group I (control group) included 10 patients and Grup II (study group) included 10 patients. In group I, myocardial potection was achieved with standart cold blood cardioplegic solution and in group II, L-carnitine enriched cold blood was used for cardioplegia. Patients who had congestive heart failure and systemic diseases were excluded from the study. Cardiac functions and myocardial damage were assesed intra- and postoperatively. Intraoperative and postoperative outcome was evaluated with cardiac enzymes: Myoglobin, CK, CK-MB, Tn-T and hemodynamic parameters CO, CI, SVI, SVR, PVR, LVSW, RVSW in order to evaluated myocardial damage and contractile function. Results: There was no significant difference for Myoglobin, CK, CK-MB and Tn-T which indicated myocardial damage between the two groups.