Koroner arter bypass cerrahisinde N-asetilsistein kullanımının solunum fonksiyonlarına etkisi
Effects of N-acetylcysteine on respiratory function within coronary artery bypass surgery
- Tez No: 171401
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Karabay, B.C., Koroner Arter Bypass Cerrahisinde N- asetilsistein'in Solunum Fonksiyonları Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Tezi. Ankara, 2006. Kardiyak cerrahi uygulanan hastalarda, preoperatif dönemde solunum klinik olarak normal değerlendirilse de,ekstrakorporeal sirkülasyonun uygulanması, kardiyoplejik solüsyonun kullanılması, anestezik maddelerin verilmesi nedeni ile intraoperatif ve postoperatif dönemde solunum fonksiyonları etkilenebilmektedir. Bu çalışmada koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda N-asetilsistein'in solunum fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Üniversite etik kurul onayı alındıktan sonar elektif koroner arter bypass cerrahisi uygulanacak olan 20 hastanın 10 tanesi kontrol(Grup 1, n=10 ) 10 taneside çalışma grubu(Grup 2, n=10) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Ekstrakorporal sirkülasyona 600 mg N- asetilsistein(NAS) eklendi. Peoperatif, postoperative üçüncü ve beşinci gün SFT(Solunum Fonksiyon Testi) yapılıp sadece FEV1 (birinci saniyedeki zorlu ekspiratuar volum) değerlerine bakıldı. Solunum fonksiyonları değerlendilirken zaten rutin bakılan kan değerleri içinden böbrek fonksiyonlarına ait olanların düzeylerine de ayrıca bakıldı. Anestezi indüksiyonunu takiben hastalardan ameliyat öncesi (T1), kardiyopulmoner bypass öncesi (T2), kardiyopulmoner bypass sonrası (T3) ve ameliyattan 24 saat sonra (T4) idrar ve serum örneği alındı. Böbrek fonksiyonlarına ait olan mdeğerlerinden, idrar ve serum örneklerinden bakılan sodyum (Na+), potasyum (K+), kreatinin ve BUN(bIood urea nitrogen) değerleri incelendi. Bu zaman dilimlerinde idrar volümü ölçümleri de yapıldı ve kreatin klirensleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karabay, B.C., Effects of N-acetylcysteine on respiratory function within coronary artery bypass surgery; Hacettepe University Faculty of Medicine; Thesis in Cardiovascular Surgery, Ankara, 2006. Although the preoperative pulmonary functions of the patients whom undergone cardiovascular surgery can clinically be normal, the pulmonary functions may deteriorate at the intraoperative and postoperative period because of the extracorporeal circulation, by usage of cardioplegic and anesthetic solutions.The objective of this study is to search the effects of N-acetylcysteine on the pulmonary and the kidney functions of the patients whom performed cardiovascular surgery. After receiving approval from the University Board of Ethics,10 of 20 patients who are going to put into practice of cardiovasculer surgery taken in the control group(Group 1, n=10), other 10 is taken in the study group(Group 2, n=10). 600 mg. N- acetylcysteine was added in to the extracorporeal circulation. Respiratory function test was made and preoperative, postoperative on the 3th, 5th day only the FEVi values were measured. While evaluating respiratory function among the blood the values that are already measured the one that belongs to renal functions were additionally examined. After the anesthetic induction, the urine and blood samples taken from the patients before operation (T1), prior to the cardiopulmoner bypass application (T2), after the cardiopulmoner bypass application (T3) and 24 hours after the operation (T4). Among the values that belongs to renal functions, sodium (NA+), potassium (K+), creatinin and BUN values are checked which are supplied from urine andblood. [statistically Kolmogorof Simirnov test, T-test, x2 test and Fischer exact test were used.