Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesinde 1974-2005 yılları arasında infektif endokardit tanısıyla tedavi edilen 290 olgunun retrospektif analizi
Retrospective analysis of 290 cases treated with the diagnosis infective endocarditis at Hacettepe University Adult Hospital between 1974 and 2005
  1. Tez No: 171413
  2. Yazar: ALİ ERKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇETİNKAYA ŞARDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde 1974-2005 yıllan arasında infektif endokardit (İE) tanısıyla tedavi edilen 290 olgunun retrospektif analizi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2006. Son yıllarda literatürde İE'in klinik, demografik, mikrobiyolojik özelliklerinde ve predispozan faktörlerde önemli değişiklikler olduğu yönünde çok sayıda yayın vardır. Çalışmamızda, romatizmal kapak hastalığının halen sık görüldüğü ülkemizde, İE tanısıyla hastanemizde tedavi edilen olguların incelenmesi ve zaman içindeki gelişen olası değişikliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada İE tanısıyla tedavi edilmiş olan 290 olgunun hastane kayıtlan retrospektif olarak incelenmiştir. Bu olguların modifiye Duke kriterlerine göre sınıflandırılması yapıldığında; 145(%50) olgu kesin infektif endokardit, 98(%33,8) olgu olası infektif endokardit, 47(%16,2) olgu reddedilen vakalar olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retrospective analysis of 290 cases treated with the diagnosis infective endocarditis at Hacettepe University Adult Hospital between 1974 and 2005. Hacettepe university Faculty of Medicine, Ankara 2006. Despite the advances in diagnostic, medical and surgical therapeutic options, morbidity and mortality are still high in infective endocarditis (IE); a well known disease over a century. In the recent literature, significant changes have been noted in the clinical, demographic and microbiological features and predisposing factors of IE. Rheumatic heart disease is still common in our country. The objective of this study was to evaluate the patients followed up with the diagnosis of IE in our hospital retrospectively and investigate possible changes in the epidemiology of IE. Medical ' records of 290 cases treated with the diagnosis of infective endocarditis were reviewed retrospectively. When these cases were classified according to modified Dukes' criteria: 145(%50) cases were definite IE, 98(%33, 8) cases were possible IE and 98(%33, 8) cases were rejected.