2000-2005 yılları arasında kliniğimize başvuran meningokoksik hastalıklı olguların değerlendirilmesi
Evaluation of meningococa patients admitled to our clinics between 2000 and 2005 years
  1. Tez No: 171479
  2. Yazar: GAYE ZEHRA ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
7. ÖZET Meningokoksik hastalıklar tüm dünyada görülen ve yüksek mortalite oranlarıyla seyreden hastalıklardır. Ülkemizde de meningokosik hastalıklar özellikle çocuk yaş grubunun önemli sorunudur. Meningokokların neden olduğu hastalıklarda mortalite ve mortaliteye etkili faktörleri araştırmak amacıyla retrospektif bir çalışma planladık. Çalışmaya son 6 yıl içinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağltğı ve Hastalıkları kliniğinde meningokoksik hastalık tanısıyla izlenen 143 hasta dahil edildi. Hastaların %43,4' ü kız, %56,6' sı erkekti. Ortalama yaş 3,89±2,93' tü. Hastalar epidemiyolojik, klinik ve laboratuar bulguları açısından incelendi. Prognoz ve prognoza etki eden faktörler araştırıldı. Yaşamın ilk iki yılında mortalitenin daha fazla olduğu tespit edildi. Ateş, menenjit yokluğu, lökopeni, trombositopeni, peteşial döküntü varlığı, bilinç durumu, sedimentasyon yüksekliği gibi kriterlerin mortalite ile ilişkileri saptandı ve literatürle karşılaştırıldı. Kliniğimizde takip edilen hastalarda mortalite % 20,3 civanndaydı. Mevsimsel dağılım, sosyoekonomik ve kültürel durumun hastalığın sıklığı ile ilişkisi gösterildi. Yüksek mortalite oranı nedeniyle erken tanı ve tedavinin önemine değinildi ve alınabilecek önlemler tartışıldı. 58
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Meningococcal diseases are widely seen throughout the world and highly mortal. It is also an important health issue in Turkey especially in childhood. We have planned a retrospective study in order to determine the mortality and the factors affecting mortality for the diseases caused by meningococcus sp. 143 patients admitted for meningococcal diseases in the Pediatrics ward of Dicle University Medical Faculty Hospital between years 2000-2005 were evaluated. 43.4% of the patient were female and 56.6 were male. Mean age was 3.89±2.93 years. Patients were evaluated for epidemiological, clinical and laboratory findings. Prognosis and the factors affecting the prognosis were searched. Mortality was found higher for the patients in the first two years of life. Criteria like fever, absence of meningitis, leukopenia, trombocytopenia, presence of petechial rush, consciousness, high levels of sedimentation were related with mortality and the findings were compared with previous research reports. Mortality in our patients were 20.3%. Seasonal distribution, socioeconomical and cultural factors were found to be related with the prevelance of the disease. Importance of early diagnosis and treatment of the disease was mentioned because of the high mortality and possible precaution measures were discussed. 59