Cep telefonu radyasyonunun farklı frekans-şiddetteki ses ile değişimi ve doku hidroksiprolin seviyesine etkisi
Variation in mobile phone radiation with voices of different frequencies and strengths, effects to tissue hydroxyproline level
  1. Tez No: 171480
  2. Yazar: ELÇİN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKNUR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
160 6 ÖZET Günlük hayatımızda maruz kaldığımız cep telefonlarından yayılan RF radyasyonunun ses bağlı değişimi saptandı ve bu radyasyona farklı sürelerde maruz kalmanın kollagen sentezine etkisi üç farklı hidroksiprolin yöntemi kullanılarak araştırıldı. 1800 MHz frekans bandında çalışan Nokia 3210 marka ve modeldeki cep telefonu konuşma modülasyonunda iken ses verilmeyerek oluşan RF alan değeri ile farklı frekans ve şiddetlerde pure ton ses, kadın ve erkek sesi verilerek oluşan RF alan değeri değişimleri gözlendi ve bu değerler daha düşük SAR değerine sahip Nokia 2100 marka ve model cep telefonu kullanılarak oluşan alan değerleri ile karşılaştırıldı. Cep telefonu radyasyonunun sesin tipinden bağımsız, fakat sesin frekans ve şiddetine bağlı olarak değiştiği saptandı. Bu değişim teknolojileri farklı olan Nokia 3210 ve Nokia 2100 marka ve modelli iki telefon arasında farklılık gösterdi. Araştırma süresince anlık olarak ölçülen Nokia 3210 marka ve modeldeki cep telefonu konuşma modülasyonunda iken ses verilmeyerek oluşan RF alan 10 dakika ve 20 dakikalık periyotlarda 1 hafta süresince erkek kobaylara uygulandı ve kollagen sentezine etkisi karaciğer dokusunda 3 ayrı yöntem ile karşılaştırmalı olarak hidroksiprolin seviyesi belirlenerek saptandı. H. Stegemann-K. Stalder, I.S. Jamall, V.N. Finell ve TS ISO 3496 hidroksiprolin tayin yöntemleri ile karaciğer dokusu hidroksiprolin seviyesi tespit edildi. Uygulanan cep telefonu radyasyonunun karaciğer hidroksiprolin miktarında meydana getirdiği artışın istatistiksel olarak önemli olmadığı saptandı. Kullanılan üç yöntemden TS ISO 3496 Hidroksiprolin tayin yönteminin en hassas yöntem olduğu istatistiksel olarak da tespit edildi.
Özet (Çeviri)
161 7 SUMMARY Alteration of radiofrequency radiation emitted by mobile phones used in daily life due to sound was determined and effects of mobile phone exposure in different periods to collagen synthesis were investigated by using three different hydroxyproline level determination method. RF field value changes in speech modulation with no tone and pure tone, woman, man voice in different frequencies and strengths delivered to Nokia 3210 mobile phone operating in 1800 MHz frequency band were observed. These RF field changes were compared to RF radiation values for Nokia 2100 in the same condition. It was deduced that mobile phone radiation has the same alteration due to sound in different frequencies and strengths. However, the field difference in Nokia 3210 and Nokia 2100 radiated showed distinction because of having less SAR values. RF field of Nokia 3210 mobile phone in speech modulation of mute condition exposed to male guinea pigs for 10 and 20 minutes periods in 7 days of a week was measured instantaneously during the experiments and effects of this level of RF radiation to collagen synthesis determined by designation of hydroxyproline level in liver tissue. The hydroxyproline level designation methods of H. Stegemann-K. Stalder, I.S. Jamall, V.N. Finell and TS ISO 3496 were used in determining the level of hydroxyproline in liver tissue. It was detected that the increment found in hydroxyproline level due to mobile phone radiation in liver was statistically insignificant. It was detected statistically that the hydroxyproline level designation methods of TS ISO 3496 is most accurate way of determining hydroxyproline level in between the methods used in this research.