Yakın savunma dersinde yüksek başarı gösteren polis meslek yüksek okulu öğrencilerinin fizyolojik özelliklerinin araştırılması (Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu örneği)
The student of police colleague who are more successful in police defensive tactics, to compare of physiological parameters with the others who not so cucceed (a sample of Police Colleague in Bayburt)
  1. Tez No: 171484
  2. Yazar: MÜRSEL SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
63 2. ÖZET Bu çalışmanın amacı; yaşlan 20-21 olan Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin, Yakın Savunma (Polis Savunma Taktikleri) dersinden 16 haftalık bir çalışmaya tabi tutulması ve yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üstü puan alan öğrenciler ile 89 ve alt puan alan öğrencilerin fizyolojik parametrelerinin karşılaştırmalı bir şekilde incelenmesidir. Araştırmaya Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören 66 öğrenci, gönüllü olarak katılmışlarıdır. Çalışmaya katılan öğrencilerle, 16 hafta süreyle, haftada iki saatlik bir Yakın Savuna dersi yapıldı. 16 haftalık çalışma sonunda, denekler üzerinde yapılan ölçme ve değerlendirme neticesinde, 90 ve üstü puan alan öğrenciler birinci grup, 89 ve altı puan alan öğrenciler ikinci grup olarak tespit edildi. Bu çalışma ile bilimsel bir ölçme ve değerlendirme metodu ortaya kondu. Son olarak grupların fiziksel ve fizyolojik ölçümleri yapılarak karşılaştırılmıştır. Fizyolojik parametreler karşılaştırıldığında; Grupların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ortalamaları arasındaki fark İstatistiksel açıdan anlamlı bulunamadı (P>0.059. Grupların istirahat kalp atım sayıları ortalamaları incelendiğinde, birinci grubun aritmetik ortalaması daha düşük ve bu açıdan bakıldığında anlamlı gözükmektedir. İstatistiksel açıdan değerlendirildiğinde, (P>0.05) olduğundan, gruplar arasında anlamlı bir farkın olmadığı gözlenmiştir. Grupların dikey sıçrama, barfiks ve 30m koşu ortalamaları değerlendirildiğinde, birinci grubun aritmetik ortalamaları daha yüksek tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, (P0.05) olduğundan, anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
64 7. ABSTRACT The purpose of this study is to put students of Police College of the age 20-21 years under a training programme of Close Defence (Police Defence Technique) for a period of 16 Weeks and then evaluate the Physiological Parameters of their performance by comparing the results in two groups, one who get 90 and above and the other who get 89 and below. 66 Students of Police Vocational High School have participated in this study voluntarily. The Students who participated in this study were given a Two Hour Per Week lesson programme for a period of 16 Weeks. At the end of 16 weeks as a result of Testing and Evaluation done on Subjects those who got 90 and above marks were put in one group and the other who got 89 and below marks were put in another group. With this study a scientific study was found out. Lastly the physical and physiological measurement of the group was done and compared. When the physiological parameters were compared; No significant Statistical Difference was found in the Groups Average Height and Weight (P>0.059) When the Groups' Average Heart Beat at Rest was examined, the Arithmetic Mean (Average) was found to be lower and hence significant. When evaluated statistically, as (P>0.05), no significant difference was found. When the groups Vertical Jumping, Barfix and 30m sprint average were evaluated, the first group's Arithmetic Mean was found to be higher. As (PO.05) the result thus obtained, was found to be significant. When the Groups' Push-up, Sit-Ups, Static Long Jump and Hand Reaction Tests results were compared statistically when (P>0.05), it was not found significant.