Beden eğitimi öğretmenlerinin stres kaynakları, stres tepkileri ve stresle başetme yolları (Hatay ili uygulaması)
Stres responses and coping strategies of physical education teachers (a case study in Hatay)
  1. Tez No: 171483
  2. Yazar: ALİ TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
88 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Hatay ili Merkez Antakya ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle halen görev yapmakta olan beden eğitimi öğretmenlerinin, stres kaynaklarını, stres tepkilerini ve stresle baş etme yollarına ilişkin algılan ve bu algılarının cinsiyet faktörüne göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırmaya 40 okulda görev yapan 60 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada“Minnesota Öğretmen Gerilimi Envanteri”adlı liker tipi ölçme aracı kullanılmıştır. Amaca ulaşmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1. Beden eğitimi öğretmenlerinin stres kaynaklarına ilişkin algıları nelerdir ? 2. Beden eğitimi öğretmenlerinin stres tepkilerine ilişkin algılan nelerdir? 3. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etme yollarına ilişkin algıları nelerdir? 4. Beden Eğitimi öğretmenlerinin stres kaynaklan, stres tepkileri ve stresle başetme yollarına ilişkin algılan cinsiyet faktörüne göre değişkenlik göstermekte midir? Araştırmada veri analizinde SPSS paket istatistik programı kullanılmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır: 1. Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres kaynaklan önem derecesine göre;89 Beden eğitimi öğretmenlerinde en yüksek stres kaynağı başarılı öğretmenlerin ödüllendirilmemesi olarak ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek ikinci stres kaynaklan, eğitim sistemini değiştirme güç ve yetkisinin olmaması olmuştur. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek üçüncü stres kaynağı ise mesleksel ilerlemede yeteneğin değil; politik görüş, sosyal ilişkiler ve benzeri özelliklerin dikkate alınması olmuştur, Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek dördüncü stres kaynağı maaşların düşüklüğü, olarak ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek beşinci stres kaynağı Ana-babaların tehdit ve baskılan olmuştur. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek altıncı stres kaynağı İşe başlarken karşılaşılan haksızlıklar şeklinde ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek yedinci stres kaynağı ana-babaların ilgisizliği olmuştur. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek sekizinci stres kaynağı öğrencilerin verileni anlamaması olarak ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek dokuzuncu stres kaynağı öğretmenlik mesleğinin saygınlığının düşük olması olmuştur. Beden eğitimi öğretmenlerinin en yüksek onuncu stres kaynağı müdür, müfettiş, ana - baba ve benzeri kişilerin işime karışmaları şeklinde tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres tepkileri; Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres tepkilerinden birincisi yorgunluk ve bitkinlik olarak ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres tepkilerinden ikincisi uyku ya da yeme sorunları olmuştur. Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres tepkilerinden üçüncüsü sinirlilik endişe olarak ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres tepkilerinden dördüncü sırada Başağrıları olmuştur.90. Beden eğitimi öğretmenlerinin en önemli stres tepkilerinden beşinci sırada önemsiz durumlarda bile öfkelenme şeklinde bulunmuştur. 3. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etmede izledikleri en önemli yollar ise;. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etmede izledikleri en önemli yollardan sportif etkinlikler birinci sırada yer almıştır.. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etmede izledikleri en önemli yollardan Harekete geçmektense, beklemeye karar verme, ikinci sırada yer almıştır.. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etmede izledikleri en önemli yollardan Duygularımı bir arkadaşla yada aileyle paylaşma, üçüncü sırada yer almıştır.. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etmede izledikleri en önemli yollardan Kendini daha iyi hissetmek için değişik şeyler yapmak, (alışveriş, okuma, yürüme v.b), dördüncü sırada olmuştur.. Beden eğitimi öğretmenlerinin stresle baş etmede izledikleri en önemli yollardan Sinirli anların acısını başkalarından çıkarma beşinci sırada yer almıştır. 4. Beden Eğitimi öğretmenlerinin stres kaynaklarında cinsiyet faktörüne göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. 5. Beden Eğitimi öğretmenlerinin stres tepkilerinde cinsiyet faktörüne göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. 6. Beden Eğitimi öğretmenlerinin stresle başetme yollarında cinsiyet faktörüne göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY The aim of this research is to investigate the sources of stres, reactionsto stres and perceptions related to coping with stres of physical education teachers who stil work, from the point of wiew of 2004-2005 Education - Teaching year, in the schools which are bound to National Education Ministry in Antakya district of the province Hatay and to search whether those perceptions differentiate according to sexuality factor. Sixty physical education teachers that work in fourty schools have taken participation in the research. Likert type measurement scale which is called“Minnesota Teacher Tension Invertory”has been used in the research. Answers for the following questions have been looked for in order to achieve the goal:. What are the perceptions of physical education teachers related to the sources of stress?. What are the perceptions of physical education teachers related to the reactions to stress?. What are the perceptions of physical education teachers related to the ways of coping with stress?. Do the perceptions of physical education teachers related to the sources of stress, reactions to stress and ways of coping with stress vary according to the sexuality factor?92 SPSS pocket programme has been used in date analysis of the research. Chief autcomes which have been obtained as a result of the data analysis are; 1. According to the degree of importance, the most crucial stress sources of physical education teachers:. The highest stress source of physical education teachers has been found that successful teachers had not been awarded.. The second highest stress source of physical education teachers has been found that they hat not had the power and authority of changing education system.. The third highest stress source of physical education teachers has been that in vocational development not the ability, but some characteristics such as political view, socialrelations, etc had been taken into consideration.. The fourty highest stress source of physical education teachers has appeared that the salaries had been low.. The fifty highest stress source of physical education teachers has been the threat and pressures of parents.. The sixth highest stress source of physical education teachers has appeared to be the injustices that met while they were beginning to work.. The seventin highest stress source of physical education teachers has been the uninterestedness of parents.. The eighth highest stress source of physical education teachers has that students had not understood what they were given.93. The nineth highest stress source of physical education teachers has appeared that the prestige of being teacher had been low.. The tenth highest stress source of physical education teachers has appeared to be the interferences of the drector, the inspector, parents, etc in their jobs. 2. The fundemental stress reactions of physical education teachers:. The first one of the most important stress reactions of physical education teachers has appeared to be tiredness and exhaustion.. The second of the most important stress reactions of physical education teachers has appeared to be angrines and anxiety.. The third one of the most important stress reactions of physical education teachers has appeared to be angrines and anxiety.. The fourth one of the most important stress reactions of physical education teachers has been their headaches.. The fifth one has been appeared to be their nervousness in even trivial situations. 3. The ways that physical education teachers make use of while coping with stress:. Sports activities have been the first way in coping with stress.. In spite of beginning to act, deciding to wait has been the second solution of coping with stress.. Sharing their feelings with a friend or their family has been the third way of coping with stress.93. The nineth highest stress source of physical education teachers has appeared that the prestige of being teacher had been low.. The tenth highest stress source of physical education teachers has appeared to be the interferences of the drector, the inspector, parents, etc in their jobs. 2. The fundemental stress reactions of physical education teachers:. The first one of the most important stress reactions of physical education teachers has appeared to be tiredness and exhaustion.. The second of the most important stress reactions of physical education teachers has appeared to be angrines and anxiety.. The third one of the most important stress reactions of physical education teachers has appeared to be angrines and anxiety.. The fourth one of the most important stress reactions of physical education teachers has been their headaches.. The fifth one has been appeared to be their nervousness in even trivial situations. 3. The ways that physical education teachers make use of while coping with stress:. Sports activities have been the first way in coping with stress.. In spite of beginning to act, deciding to wait has been the second solution of coping with stress.. Sharing their feelings with a friend or their family has been the third way of coping with stress.