Esansiyel tremor tanısı almış hastalarda kognitif bozuklukların araştırılması
Cognitive deficits in patients with essential tremor
- Tez No: 171488
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK İNCE GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Esansiyel Tremor ( ET ) en sık görülen hareket bozukluğudur. ET'nin geleneksel olarak diğer nörolojik anormallikler veya kognitif değişiklikler olmaksızın izole görüldüğü düşünülür. Bu hastalarda kognitif fonksiyonlar tam manasıyla araştırılmamıştır. Çalışmamızın amacı frontal lop fonksiyonları olarak kabul edilen kognitif özelliklerin ET hastalarında araştırılması idi. Yirmi ET hastasında kognitif özelliklere bakıldı. Tremor şiddeti Fahn Tolosa Marin Derecelendirme ölçeği ile değerlendirildi. ET hastalarındaki frontal lop performansları 15 sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Başlangıç kognitif taraması Kısa Mental Durum Muayenesi ile yapıldı. Bütün hastalar tedavilerini almakta iken test edildiler. Geriatrik Depresyon ölçeği'ne göre ne hastalarda ne de kontrol grubunda depresyon yoktu. ET grubunda Wechsler Bellek ölçeği Uyarlanmış Formu, Sözel Akıcılık Testi, Gözden Geçirilmiş Wechsler Erişkin Zeka Ölçeği, Boston İsimlendirme Testi, California Sözel Öğrenme Testi, Wisconsin Kart Eşleştirme Testi, Stroop Testi, Benton Yüz Tanıma Testi, Çizgi Yönü Belirleme Testini içeren frontal lop fonksiyon testlerinde anlamlı bozukluklar bulundu. Kognitif bozukluklar ile hastalık süresi ve tremor şiddeti arasında anlamlı bir ilişki görülmedi. ET hastalarında frontal lop fonksiyonlarında anlamlı bozuklukların görülmesi, bu hastalıkta frontoserebellar döngüde tutulum olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
COGNITIVE DEFICITS IN PATIENTS WITH ESSENTIAL TREMOR SUMMARY Essential tremor ( ET ) is the most common movement disorder. ET is traditionally thought to occur in isolation, without other neurologic abnormalities or cognitive changes. Cognitive functions in these patients have not been evaluated properly. The aim of our study was to investigate cognitive feature of ET patients with regard to frontal lobe functions. Twenty patients with ET were studied to determine their cognitive features. Tremor severity was evaluated with the Fahn-Tolosa Marin Tremor Rating Scale. Performance on frontal lobe tasks of ET patients were compared with 15 healthy control subjects. Initial cognitive screening was conducted with the Mini-Mental State Examination. All patients were tested while taking their medication. Neither patients nor controls had a depression according to Geriatric Depression Scale. The ET groups were found to have significant deficits on tests of frontal lobe functions including : Wechsler Memory Scale-Revised, Verbal Fluency Test, Wechsler Adult Intelligence Scale-Revised, Boston Naming Test, California Verbal Learning Test, Wisconsin Card Sorting Test, Stroop Test, Benton Face Recognition Test, Judgement of Line Orientation Test, Serial Digit Learning Test. Tremor severity and disease duration were not correlated with cognitive deficits. Patients with ET showed significant impairment of frontal lobe tasks, thus suggesting involvement of frontocerebellar circuits in this disease.