Türkiye'de 81 ildeki il eğitimcilerine verilen bağışıklamada kalite ve güvenlik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi ve bazı ebe ve hemşirelerin ilgili konuda verilen eğitim sonrası davranış değişikliğinin gözlenmesi
Evaluation of the efficiency of immunization quality and safety training for trainers in 81 provinces in Turkey and observation of the post training behavirol change process of nurses and midviwes
- Tez No: 171491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
211- ÖZET Bağışıklarında kalite ve güvenlik eğitiminin etkinliğini değerlendirmenin amaçlandığı bir müdahale çalışmasıdır.. Öncelikle sağlık çalışanlarının soğuk zincir, enjeksiyon güvenliği ve aşı sonrası istenmeyen etkiler konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek amacı ile il eğiticilerine 3 günlük eğitim programı ve eğitim öncesi, hemen sonrası ve üç ay sonrası aynı öğrenme hedeflerini sorgulayan sorulan içeren ve bilişsel öğrenme alanım ölçen testler uygulanmıştır. Sonra eğitim sonrası il eğitimcileri birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline aynı konularda birer günlük eğitim vermişlerdir. Bu eğitim sonrasında bir Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesinde 23 Birinci Basamak Sağlık Kuruluşunda çalışan sağlık personelinde eğitim öncesi ve sonrası kontrol listeleri ile davranış değişikliği gözlenmesi yapılmıştır Uygulanan testler sonrası alınan puanların ortalamaları eğitim öncesi 81,67 ± 13,45, hemen sonrası 93,74 ± 6,76, üç ay sonrası 96,53 ± 4,40 dir. Eğitim öncesi ve eğitimden 3 ay sonrası yapılan değerlendirmenin puanlan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur ( p0,05). Birinci basamak sağlık kuruluşunda çalışan sağlık personelinde aşı seansı hazırlanması, aşılama ve enjeksiyon uygulaması sırasında enjeksiyon güvenliği ve atıkların toplanması konularında eğitim sonrasında eğitim öncesine göre anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-212- Eğitim sağlık çalışanlarının bilgilerinin arttırılmasında ve olumlu yönde davranış değişikliği kazandırılmasında etkilidir. SUMMARY This study is an intervention study about the evaluation of the training of quality and injection safety in immunization. First a three-day training course towards the provincial trainers for improving the knowledge of the health workers at provincial level about cold chain, injection safety, AEFI was performed. A test has also been conducted among these trainers just before, after and three months after the course with same test questions interrogating the learning objectives. Later the provincial trainers conducted a daily training towards their primary health care workers at their provinces on the same issues. After this training, health workers of 23 Primary Health Care Facilities at one sub- district health directorate were observed about their changing behaviors before and after the training with control lists. The mean evaluation score of the tests conducted was 81,67 ± 13,45 before the programme, 93,74 ± 6,76 just after the programme and 96,53 ± 4,40 three months after the programme. The difference between the scores before and three months after the programme was statistically significant.