Losartan'ın insan serumunda miktar tayini yönteminin geliştirilmesi ve yöntem validasyonu
Development and validation of a method for quantitative determination of losartan in human serum
  1. Tez No: 171490
  2. Yazar: TUBA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
148 VI. ÖZET Bu çalışmada biyoeşdeğerlik tayinlerinde kullanılabilme amacıyla antihipertansif etkili bir ilaç olan Losartan'ın insan plazmasında miktar tayini yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemde, plazmadaki losartan sıvı-sıvı ekstraksiyonu ile çözelti içerisine alınmış ve ters faz HPLC yöntemi ile miktar tayini yapılmıştır. Yöntemde internal standart olarak îrbesartan kullanılmıştır. FLD sinyali Ex : 235 nm, Em : 375 nm, kolon sıcaklığı ise 25°C olarak ayarlanmıştır. Akış hızı 1.5 ml/dk olup toplam analiz süresi 11 dakikadır. Yöntemin 5-1500 ng/ml konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu kanıtlanmıştır. HPLC kullanılarak alman kromotogramlarda hem losartana hem internal standarda ait olan bantların insan plazmasından gelen bileşiklere ait bantlarla karışmadığı tesbit edilmiş ve yöntem bilinen oranlarda insan plazmasına ilave edilen losartana uygulanmıştır. Yöntemin ortaya koyulmasından sonra yöntem USP, FDA ve ICH kurallarına göre valide edilmiş, validasyon sırasında; doğruluk, kesinlik, stabilite, geri kazanım, doğrusallık, özgünlük ve hassaslık parametreleri belirlenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan tüm çalışmalar ve validasyon uygulamaları sonucunda geliştirilen yöntemin, losartan etkin maddesine ait farmakokinetik, farmakodinamik ve biyoyararlanım/biyoeşdeğerlik çalışmalarında rahatça kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
149 VII. SUMMARY In this study, a method for the quantitative determination of losartan which is an antihypertensive drug, in human plasma by using HPLC was developed. Losartan was extracted from plasma by using liquid-liquid extraction and quantitative determination of losartan in human plasma was performed by using reverse phase HPLC. The FLD signal was Ex: 235 nm and Em: 375 nm where as the column heat was 25 °C. Flow rate and run time were 1,5 ml/min. and 11 minute respectively. The method was lineer over a range of 5 ng/ml to 1500 ng/ml losartan. No endogenous interference was observed in the blank plasma and the assay method was applied by adding known ratio of losartan in human plasma. The assay was validated according to the USP, FDA and ICH during the validation; accuracy, precision, stability, recovery, linearty, specificity and sensitivity parameters were evaluated statistically. After all of these studies and validation procedures we conclude that the method is suitable for the evaluation of pharmacokinetic, pharmacodynamic and bioequivalance/bioavailability studies.