Mikrobilgisayar denetimli konuşma şifreleyicisi
  1. Tez No: 171497
  2. Yazar: HATİCE ULUŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İT ÖZET Bu çalışmada konuşmanın şifrelenmiş olarak telefon hattından iletilmesinde kullanılabilecek bir mikrobilgisayar destekli konuşma şifreleme dizgesi geliştirilmiştir. Dizge;, örneksel konuşma imimi sayasala dönüştüren örneksel/ sayısal dönüştürücü, Z-80; mikroişlemcisini kullanan Multitech MPF-IP mikrobilgisayarıyla sayısal bilgi depolama ve şifreleme kartı ve sayısal koşuşma bilgisini örneksel ime dönüştüren sayısal/örneksel dönüştürücüden oluşmuştur. Konuşma bilgisini gizlenmesi konuşma imi sayısal bilgilere dönüştürülüp zaman paylaşımlı çoklama yöntemiyle şifrelendikten sonra tekrar örneksel ime dönüştürülerek gerçeklenmiştir.. Konuşma şifreleme dizgesi için geliştirilen işletim izlence si mikrobilgisayarın giriş/çıkış kartı üzerinde yer alan 4 KByte sığalı bir SİSOB' a ( Silinebilir ve yeniden izlencelenebilir Salt Oku Bellek : EPROM } kaydedilmiştir. Bu izlence tuş takımından verilen komutla işletilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In. this work, a microcomputer based speech scrambler systems,, which is use with telephone, is designed and imple mented» The system mainly consists of analogue/digital convert or t which is converts speech signal analogue to digital, Multitech MPF-IP microcomputer utilizing Z-80 microprocessor with stores and scramblers board and digital/analogue convertor, which is converts speech digital to analogue signal* In the scrambler of speech signals the speech signal - converts digital datas and mixes with system of time division multiplexed and then mixed digital datas converts to analogue signal» All the developed software routines inculiding operating program is stored in a h KByte EPROM (Erasable Programmable Read Only Memory) pluged into input/output board of micro computer and they can be ran simply by pressing a key on the keyboard»