Mikrobilgisayar denetimli SPC elektronik otomatik özel telefon santrali
- Tez No: 172946
- Danışmanlar: DR. EMİN AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Bu calxsmada mikrobilgisayar denetimli küçük boy bir elek tronik özel telefon santralx (EPABX System) geliştiril miştir. Sistemin hizmet götürdüğü abone sayxsx 32 dir. Sistemf Î8085 mikroişleyicisine dayalx olarak çalxşan, mikrobilgisayar r abone hat ar auyum? matris, kesiştirici ve dxş hat arauyum birimleri olmak üzere 5 ana birimden olusmaktadxr» Yerleşik program denetimli (SPC) olan sistem, bu. özelliği gereği tüm santral işlevlerini bir program doğrultusunda yerine getirmektedir. Sistemin, santral işlevi dxsxnda bir mikrobilgisayar olarak iş görmesini sağlayan özel monitör programx, sisteme, program geliştirme, düzeltme, yükleme ve çaixştxrarak deneme- yeteneklerini de kazandxr- maktadxr. Sistemin, abonelere götürdüğü hizmet yazxlxm yoluyla artxrxiabiidigi gibi, sisteme yapxiacak donanxmsal eklen tilerle sistemin abone sayxsx da artxrxlabilir. Sistem, devrelerin işlevlerine göre ayrxldxgx 7 baskx devre kartxndan olusmaktadxr.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a small size microcomputer controlled EPABX {Electronic Private Automatic Branch Exchange) system is developed and implemented. The system is capable of servicing up to 32 subscribers " The system consists of an Intel 8085 microprocessor based microcomputer unitf subscribes line interface units, switching matrices r junctors and trunk interface units. Since this system is a SPC (Stored Program Controlled) system ail exchange functions are carried out by a program- The special monitor program which brings the capability of a microcomputer operation to the system e provides, program development, debugging,, loading, and test execution facilities too. As well as being able to increase the servicing capacity of the system by using the software facilities f the number of the subscribers which is supportable by the system, can also be increased by adding some special hardware to the system. The whole system is designed and constructed of 7 functionally separated printed circuit boards.