Landsat-4 uydusu sayısal verileri yardımıyla detaylı temel toprak haritalarının oluşturulması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 171498
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada Çukurova bölgesinin Seyhan ve Berdan ovalarından seçilen toplara 18.000 dekarlık bir alanın seri seviyesindeki toprak etüd ve haritalaması işlemleri Landsat-4 uydusu sayısal verilerinin bilgisayarda değerlendirilmesi yoluyla yapılmıştır. Eğitimli (supervised), sınıflandırma metodları ile gerçekleştirilen çalışmada toplam yedi toprak serisi Landsat-4'ün 5. (1.55-1.75 /m) ve 7. (2.08-2.35 /arı) bandlarında en iyi spektral ayırımı göstermiştir. Çukurova koşullarında toprak etüdleri için en iyi algılama zamanının şubat ve mart ayları olduğu söylenebilir. Yapılan sınıflandırma çalışmalarında % 80.6 sınıflayabilme ve % 98 doğrulukla ayırdedebilme oranlarına ulaşılmıştır. -V
Özet (Çeviri)
V ABSTRAC The digital data of Landsat-4 was accomplished at on area of 18.000 da. in the Çukurova region for detail mapping soils in the level of series. Supervised classifi cation system revealed spectral seperations for seven so il series for Landsat-4 digital data at bands 5.(1.55-1, 75 jun) and 7. (2.08-2.35 jsm).February and march have been determined to be the probable suitable periods for soil surveys in obtaining remote sensing data. The study has shovn 80.6 % suitable for classifi cation and a level of 98 % in precise distinction of so il series.