Dalıcıların sualtında, karada ve basınç odasında yapılan egzersiz sırasında kalp-dolaşım ve solunum fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparing cardiac and respiratory functions of divers during exercise on the ground, underwater and in hyperbaric chamber
  1. Tez No: 171500
  2. Yazar: ŞAHİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL ÇOTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
1. ÖZET Günümüzde aletli dalıcıların kardiyovasküler yeterlilikleri konusunda kriterler oluşturulamamıştır. Aslında bu spora başlamak isteyen kişilere karada uygulanabilecek basit kardiyak ölçümlerle oluşabilecek riskleri önleyebilmek mümkün olabilecektir. Bu amaçla çalışmamızda dalış sporu ile ilgilenen deneklerin solunum ve dolaşım fonksiyonları üç farklı egzersiz durumunda değerlendirilmiştir. Karada (l ATA) ve basınç odasında (2 ATA)“Monark 814-E”kefeli model bisiklet ergometresiyle, sualtında 10 m'de (2 ATA) ise bir kılavuz halatı üzerinde kurulan egzersiz testi parkurunda gerçekleştirilen kademeli egzersiz testleri sırasında deneklerin KAH'lan, ayrıca egzersiz öncesi ve sonrası solunum fonksiyonları ölçülmüştür. Çalışmamızın denek grubu M.Ü. BESYO'da dalış sporu yapan l bayan, 8 erkek gönüllü dalıcıdan oluşmuştur. Denek grubumuzun yaş ortalaması 25,7 (±6,2)'dir. İstatistiksel analizlerde Wilcoxon Testi kullanıldı. İstatistiksel olarak p0,05). Deneklerin sualtındaki KAH ortalamasının karadaki KAH ortalamasına oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0.0280.05). Karada ve basınç odasında gerçekleştirilen kademeli egzersiz testi sonrası toparlanma KAH arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Deneklerin kara kademeli egzersiz testi toparlanma KAH'lannın basınç odası kademeli egzersiz testi toparlanma KAH'lanna oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,021
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY COMPARING CARDIAC AND RESPIRATORY FUNCTIONS OF DIVERS DURING EXERCISE ON THE GROUND, UNDERWATER AND IN HYPERBARIC CHAMBER. At the present, there is no significant criteria have been constituted on the subject of cardiovascular sufficiency of divers. Actually it will be possible to prevent the risks of diving by applying basic cardiac measurements to the people who wants to start diving. For this reason respiratory and cardiac functions of the subjects, interested in scuba diving, have been considered in three different exercise environments. Hart rates of the subjects have been measured by performing leg exercise using Monark 814-E cycle ergometer under increasing workloads on the ground (1 bar) and in the hyperbaric chamber (two bar). The underwater measurements have been done on exercise track marked with guided rope at 10 m depth. In addition to this, respiratory functions of the subject have been measured before and after the incremental work load exercise. The subject group of this study consists of male and female students studying at underwater department of Marmara University Physical Education and Sport, and volunteer divers. The average age of the subjects formed by 8 men and 1 woman is 25,7 (±6,2). Wilcoxon Test has been used in statistical analysis. P0,05). It has been found that average heart rate of the subjects under water is greater than the average heart rate on the ground (p=0,0280,05). A statistically meaningful difference is found on heart rates during recovery after exercise test on the ground, under water and in hyperbaric chamber. It is found that the average heart rate of the subjects in exercise under increasing work load on the ground is greater than the average heart rate in hyperbaric chamber (p:0,021