İkiz gebeliklerde umblikal arter doppler incelenmesi ile koryonisite tayini
- Tez No: 171521
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN İNGEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Maternal ve perinatal komplikasyonlar ikiz gebeliklerde tekil gebeliklere göre daha yüksektir. Koryonisitenin bilinmesi, monokoryonik ikizlerin plasentalarında mevcut olan vasküler anastomozlann, ikizden ikize transfüzyon sendromu ve diğer komplikasyonlara neden olabilmesi nedeniyle önemlidir. İkizlerdeki perinatal mortalite ve morbiditenin önemli bir kısmı, erken doğuma ve monokoryonik ikizlerde görülen ikizden ikize transfüzyon sendromunun oluşturduğu ek komplikasyonlara bağlıdır. Monokoryonik ikizler dikoryonik ikizlere göre daha yüksek perinatal mortalite oranına sahiptirler, ikiz gebeliğin ve onun koryonisite tipinin erken teşhisi ve tedavi edici girişimlerin erkenden yapılması perinatal mortaliteyi azaltmak için gereklidir. Ultrasonografi ikiz gebeliklerin yönetiminde önemli bir araçtır. İlk trimesterde koryonisite değişik yöntemler kullanılarak yüksek doğruluk oranıyla tespit edilebilmekteyken, ileri gebelik haftalarında ultrasonografinin koryonisiteyi tespit edebilmedeki başarısı azalmaktadır. Bu çalışmanın amacı doppler ultrasonografiyi kullanarak 2. ve 3. trimesterde koryonisiteyi tespit edebilmektir. Çalışmamıza 50 ikiz gebe alındı. 2. ve 3. trimesterde yapüğımız doppler ultrasonografide her fetusun umblikal arter pulsatil indeks ( PI ), rezistans indeks ( RI ) ve sistolik/diyastolik oranlan ( S/D ) kaydedildi. Gebeler doğum yaptıktan sonra plasentaları morfolojik olarak incelenerek dikoryonik ve monokoryonik oldukları tespit edilerek gruplar belirlendi. 50 ikiz gebenin 39'u dikoryonik, 11 'i ise monokoryonik idi. Doppler ultrasonografi ile elde edilen sonuçlar grup içinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Dikoryonik olan grupta, her gebenin ikiz eşlerinin umblikal arterlerinin PI, RI ve S/D indeksleri karşılaştırıldığında, üç indeksin de 1. ve 2. fetus arasında farklı olduğu görüldü (p0.05).V Bu bulgular ışığında, birinci trimesterde koryonisite tipi belirlenemeyen ikiz bir gebe ile karşılaştığnnızda doppler ultrasonografînin 2. ve 3. trimesterde koryonisiteyi tespit etmede yararlı olabileceğini düşündük
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Maternal and perinatal complications are higher in twins than in singleton pregnancies. Knowledge of chorionicity is essential because monochorionic twins have vascular anastomoses in the placenta that may result in twin-to-twin transfusion syndrome and other complications. Large number of perinatal mortality and morbidity among twins is due to the high incidence of preterm delivery and the added complication of twin-to-twin transfusion syndrome in monochorionic twins. Monochorionic twins also have a higher rate of perinatal mortality man dichorionic twins. Early diagnosis of twins and their chorionicity, and prompt therapeutic intervention are necessary to reduce perinatal mortality. Ultrasonography is a valuable tool in the management of twin pregnancy. In the first trimester, chorionicity can be determined more reliable by using different methods. However, accuracy rates of ultrasonography for determination of chorionicity decrease in advancing gestational weeks. The aim of this study was to determine chorionicity by using Doppler ultrasonography in second and third trimesters. Fifty twin pregnancies were included in our study. After living birth of pregnants, placentas were morphologically examined by revealing as dichorionic and monochorionic, the groups were determined. 39 placentas of fifty twin pregnancies were dichorionic, whereas 11 placentas were found as monochorionic. Umbilical artery PI, RI and S/D index of each fetus were recorded by Doppler ultrasonography in second and third trimesters. The results were correlated between groups and within each group. In dichorionic group, when umbilical artery PI, RI and S/D index of each fetus in each twin pregnant were correlated, all index had shown differences between 1 and 2 fetus (p0.05). Based on our study results, we suggest that the Doppler ultrasonography can be useful for chorionicity determination of twin pregnancy in second and third trimesters, if the chorionicity has not determined until end of second trimester.