Shigella sonnei ile infekte edilen immünsüprese ratlarda saccharomyces boulardii'nin tedavi edici etkisi ve translokasyonun araştırılması
Theurapeutic effect of saccharomyces boulardii in shigella sonnei infecction and translocation in immunosupressed rats
  1. Tez No: 171541
  2. Yazar: MUSTAFA BEHÇET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEMET KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
7.0ZET Saccharomyces boulardii (Sb) diyarenin önlenmesi ve tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta iken, immünsüprese bireylerde translokasyona uğraması ve kana geçmesi potansiyel risk olarak rapor edilmektedir. Bu çalışma, Sb' nin S. sonnei ile infekte edilen immünsüprese ratlarda tedavi edici etkisini ve her iki mikroorganizmanın translokasyonunun değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Her biri on' arlı toplam 40 wistar albino rat kullanılarak Grup A (immünsüprese ve tedavi edilmeyen) Grup B (immünsüprese ve Sb ile tedavi edilen) Grup C (immünsüprese, S. sonnei ile infekte edilen ve Sb ile tedavi edilen) ve Grup D (immünsüprese ve S. sonnei ile infekte edilen) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Ratlar öldürüldükten sonra kalın barsak, karaciğer, dalak ve mezenterik lenf nodları ile kan örnekleri alınarak mikrobiyolojik ve histopatolojik açıdan değerlendirilmiştir. Bakteriyel translokasyon indeksi olarak doku gramı başına düşen mikroorganizma sayısı, histopatolojik değişiklikler için ise etkilenen doku örnekleri skala ile derecelendirilerek hesaplanmıştır, istatistiksel analizler, ortalama standart sapma, Kruscal-Wallis test, Mann-Whitney U test ve ANOVA-post hoc Tukey testleri kullanılarak yapılmıştır. A ve C gruplarında translokasyon saptanmamış ve kan kültürlerinin hiçbirinde üreme olmamış iken, Sb veya S. sonnei uygulanan immünsüprese B ve D grubundaki ratlarda ekstraintestinal bölgelere sistemik yayılım sonucu karaciğer, dalak ve mezenterik lenf nodlarında translokasyon saptanmış ve bazı rafların kan örneklerinde üreme görülmüştür. Histopatolojik inceleme sonuçları, immunsüpresyon ve S. sonnei infeksiyonu sonucu kalın barsak, karaciğer ve dalakta meydana gelen değişikliklere karşı Sb'nin göreceli koruyuculuğunu ortaya koymaktadır 49Sonuç olarak, Sb immünsüprese raflarda S. sonnei infeksiyonu tedavisinde in vivo olarak etkili bulunmuştur; ancak risk gruplarında terapötik kullanımında yarar- zarar dengesinin dikkate alınması gerekmektedir. 50
Özet (Çeviri)
8.INGILIZCE ÖZET THEURAPEUTIC EFFECT OF SACCHAROMYCES BOULARDII IN SHIGELLA SONNEI INFECTION AND TRANSLOCATION IN IMMUNOSUPRESSED RATS Saccharomyces boulardii (Sb) is widely used for the treatment and the prevention of diarrhea, but potential risk of translocation and blood penetration of Sb in immunodeficient individuals was reported. This study was conducted with the aim of investigating the theurapeutic effect of Sb in immunosupressed rats infected with Shigella sonnei and to detect the presence of translocation of Sb and S.sonnei. Fourty male Wistar albino rats were divided into four groups of 10 animals each. Group A (immunosuppressed, not treated); Group B (immunosuppressed, treated with S. boulardii); Group C (immunosuppressed, infected with S.sonnei, treated with Sb); Group D (immunosuppressed, infected with S.sonnei). After the rats were killed, the large bowel, liver, spleen, mesenteric lymph nodes and blood samples were removed for microbiologic and histologic examination and blood cultures were evaulated. The translocation index showing the microorganism per gram of tissue and the grading scale showing histopathological changes affecting the tissue samples were calculated. Data was expressed as means ± SD. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test ve ANOVA-post hoc Tukey tests. In Groups A and C no translocation was present and blood cultures were all negative, but in Group B and D immunosupression with Sb or S.sonnei administration, resulted in translocation and its systemic spread to extraintestinal sites of liver, spleen and mesenteric lymph nodes in some rats and growth was observed from the blood specimens rats. Histopathological examination results showed the changes in large bowel, liver and spleen as a result of immunosupression and S.sonnei infection and relative protection with Sb was obtained in immunosupressed rats. 51In conclusion, Sb is found effective in the therapy of S.sonnei infection in immunusupressed rats, in vivo; but therapeutic usage of Sb should be carefully considered regarding its risk-benefit potential in risk groups. 52