Shigella kökenlerinin antibiyotik direnç modelleri, plazmid profil analizi ve pulsed-fıeld jel elektroforezi ile incelenmesi
Investigation of Shigella strains by antibiotic resistance models, plasmid profile analysis and pulsed-field gel electrophoresis
  1. Tez No: 271628
  2. Yazar: NACİYE BEGÜM SARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Ankara ilinde görülen Shigella türlerinin dağılımının belirlenmesi; Shigella türlerinde antibiyotiklere direnç oranlarının belirlenmesi; antibiyotik direnç modelleri, plazmid profil analizleri ve PFGE yöntemleriyle incelenmesi; Shigella türlerinin incelenmesinde tiplendirme yöntemi olarak antibiyotik direnç modeli, plazmid profil analizi ve PFGE'nin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Ankara'da Ağustos 2001?Ekim 2001, Ağustos 2008?Ekim 2008 ve Temmuz 2009?Ekim 2009 tarihleri arasında standart yöntemlerle klinik örneklerden izole edilen 60 Shigella kökeni alınmıştır. İzolatların 49'u (%81,6) S. sonnei, 10'u (%16,6) S. flexneri, 1'i S. dysenteriae (%1,6) olarak tanımlanmıştır.Shigella kökenlerinin CLSI önerileri doğrultusunda disk diffüzyon yöntemi ile antibiyotiklere in-vitro duyarlılıkları incelenmiştir. Ampisiline 16 (%26,6), amoksisilin/klavulonik asite 10 (%16,6), kloramfenikole 9 (%15), nalidiksik asite 6 (%10), sefalotine 14 (%23,3), sefotaksime 4 (%6,6), tetrasikline 4 (%68,3), trimetoprim/sülfametoksazole 55 (%91,6) köken dirençli bulunmuştur. Shigella türlerinin antibiyotik direnci karşılaştırılmış S. flexneri'nin ampisilin, kloramfenikol, amoksisilin/klavulonik asit direnci S.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the distribution of Shigella species isolated in Ankara city, determine antibiotic resistance among Shigella strains; investigate by antibiotic resistance models, plasmid profile analysis and PFGE methods, compare antibiotic resistance models, plasmid profile analysis and PFGE as typing methods in Shigella species.Totally 60 Shigella strains isolated by standart methods from clinical samples between August 2001- October 2001, August 2008- October 2008 and July 2009- October 2009 were included in this study. Of the isolates 49 (%81,6) were S. sonnei, 10 (%16,6) S. flexneri and 1 (%1,6) S. dysenteriae.Shigella strains were invesigated for in-vitro antibiotic susceptibilities by disc diffusion method according to the directions of CLSI. The number of isolates resistant to antibiotics and resistance rates were as follows; 6 (%26,6) for ampicillin, 10 (%16,6) for amoxicillin/clavulanic acid, 9 (%15) for chloramphenicol, 6 (%10) for nalidixic acid, 14 (%23,3) for cephalothin, 4 (%6,6) for cephotaxim, 4 (%68,3) for tetracycline and 55 (%91,6) for trimethoprim/sulfamethoxazole. Antibiotic resistance among Shigella species were compared and ampicillin, chloramphenicol, amoxicillin/clavulanic acid, resistance in S. flexneri were higher then S.