Diz çevresi tümörlerinde rezeksiyon sonrası endoprotez ile rekonstrüksiyon yapılan hastalarda fonksiyonel sonuçlarımız
Functional outcomes in our patients with endoprostetic reconstruction after resection of tumors the knee
- Tez No: 171569
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Diz çevresi tümörlerinde rezeksiyon sonrası endoprotez ile rekonstrüksiyun yapılan hastalarda fonksiyonel sonuçlarımız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında tedavi edilen Şubat 1992 ile Haziran 2005 tarihleri arasında diz çevresinde kas iskelet sistemi kemik tümörü olan 45 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. Bu hastaların hepsine kısmi femoral ya da tibial rezeksiyon yapıldıktan sonra modüler endoprotezler ile rekonsrüksiyon yapılmıştır. 45 hasta ortalama 45.86 + 5.36 (7-156) ay izlenmiştir. 45 hastanın %53.3'Ü (24) erkek, %46.7'si (21) tanesi kadın hasta idi. Hastaların eerrahi zamanında ki yaş ortalamaları 23.44+2.13 yıldır. Hastaların % 62.2'sinde yüksek gradeli klasik osteosarkom, %15.6'sında dev hücreli tümör tespit edilmiştir. 45 hastanın çoğunluğunda (%88.9) fabrikasyon seri üretimli yerli protez (I'M'l'S) kullanılmıştır. Geri kalan hastalara Finn tipi protez ya da custom-made (ısmarlama) protez uygulanmıştır. Hastaların %75.6'sında etkilenen bölge distal femur iken, %24.4'ünde proksimal tibia olarak tespit edilmiştir. Hastalara yapılan rezeksiyon miktarı ortalama olarak 12.64 + 0.54 (minumum 6 cm, maksimum 21 cm) cm'dir. Hastaların %46.7'sinde (21 hasta) ise takip süreleri boyunca hiçbir komplikasyon gelişmemiştir. En sık meydana gelen komplikasyonlar uzak metastaz ve enfeksiyondur. Fonksiyonel değerlendirmede Musculoskelatal Tumor Society (MSTS) tarafından 1982 yılında geliştirilen kas iskelet sistemi tümörlerinin cerrahi tedavisinin haraket, ağrı, stabilite, dclörmite, kuvvet, fonksiyonel aktiviteler, duygusal kabullenmeden oluşan paremetrelerden oluşan sistem kullanılmıştır. Bu sisteme göre değerlendirme kriterleri mükemmel, iyi. orta. kötü olarak belirtilmiştir. MSTS skorlamasında ki tüm parametreler ele alındığında değerlendirmeye aldığımız hastalar da % 44.4 oranında mükemmel ve iyi sonuç elde edilmiş olup, kötü sonuçların yüzdesi ise 28.9'dur. Sonuçları etkileyebilecek olan parametreler (hastaların yaşlan, komplikasyon meydana gelip-gelmemesi, kemoterapi uygulanıp uygulanmaması, rezeksiyon miktarı, tutulan bölge) tek tek istatistiksel olarak incelenmiş olup bu paremetrelerin bir hastada tek başına değilde bir bütün olarak değerlendirildiğinde anlamlı olacağı düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Functional outcomes in our patients with endoprosthetic reconstruction after resection of tumors around the knee Between February 1992 and June 2005, 45 patients who had bone tumors around the knee and had surgical treatment with megaprostheses was evaluated at Ankara University Medical Faculty Department of Orthopedics and Traumatology. All these patients had their megaprostheses inserted following distal femoral or proximal tibial resection. The average of survey duration for 45 patients was 45.86J; 5.36 (7-156) months. From the 45 patients, 53.3% (24) of them were men and 46.7% (21) were women. The average age at the time of surgery was 23.44+ 2.13 years. It was determined that 62.2% of these patients had high grade osteosarcoma, 15.6% had OCT. TMTS prostheses were used for majority of these 45 patients (88.9%). Finn prostheses or custom-made prostheses were applied for the remaining patients. It was observed that while the affected area in 75.6% of the patients was distal femur, in 24.4% of them was proksimal tibia. The length of the resected bone was on average 12.64_t0.54 cm (minumum 6cm, maximum 21cm). During the survey period no complication developed in 21 patients (46.7%). The most frequent occuring complications were distant metastasis and infection. In functional evaluation, a system composed of parametres including motion, pain, stability, deformity, strenglh. functional activity, emotional acceptance of surgical treatment of musculoskeletal system tumors which was developed by MSTS in 1982 was used. According to this system evaluation criteria was identified as excellent, good, fair, poor. When all the parameters in MST S scores were taken into consideration, among the patients we evaluated, 44.4% excellent and good results were obtained; the percentage of the poor results was 28.9 %. The parameters which may affect the results were statistically inspected one by one (age of patients, if there was complication or not, whether chemotherapy was applied or not, the amount of resection, affected area) and it was found that instead of evaluating these parameters only in one patient, these parameters would be meaningful i f they arc evaluated as a whole.