Çeşitli organik gübre formlarının mineral gübrelerle optimal kombinasyonu üzerinde araştırmalar
- Tez No: 17157
 - Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET Tarımda topraktaki organik maddenin önemi büyüktür. Ege Bölgesi toprakları genelde organik madde bakımından fakirdir. Bu nedenle tüm olanaklar kullanılarak toprağı organik madde açısından zenginleştirmek için çalışmalar yapılmalıdır. Bu araştırmanın amacı; yeşil gübre dahil her türlü organik madde artıklarını toprağa karıştırıp C:N dengesini de gözönünde tutarak verim gücünün yüksel tilmesidir. Organik maddenin tedrici olarak arttırılması hem toprağın fiziksel özelliklerini iyileştirecek hem de mikroorganizma faaliye tinde artış meydana getirecektir. Organik gübre açısından yeni uygulama tekniği geliştirilerek hem suyun ekonomik kullanımı sağlana cak hem de genelde verim artacaktır. Bu araştırmada hazırlanan parsellerde; çöp, ahır gübresi, yeşil gübre olarak ta fiğ-arpa karışımı ve saman uygulanmış; f iğ- arpa parselleri çiçeklerime döneminde toprağa karıştırılarak tüm parsellere pamuk ekilmiştir. Tarladan pamuk kaldırıldıktan sonra, buğday ve ardından da ikinci ürün mısır ekilmiştir. Ayrıca ekimle beraber bitkinin gelişme dönemlerinde parsellerde ek mineral gübreleme ile azot dozları kullanılmıştır. Uygulanan azot dozları bitkilere göre aşağıdaki gibidir (kg/da) : Pamuk Buğday MısırPamuk hasat edildikten sonra, üretimle ilgili veriler istatis tiksel incelemeye tabi tutulmuştur. Buna göre pamuk kütlü verimine organik gübrelerden yeşil gübrelemenin 259,9 kg/da en fazla etkili olduğu anlaşılmış LSD (%5) sıralamasına göre daha sonra çöp, ahır ve saman gelişmiştir. Kontrol parselinden de 227,5 kg/da ile en düşük verim elde edilmiştir. Azot dozlarının pamuk kütlü verimine etkileri incelendiğinde ise N azot dozunda 256,5 kg/da ile en fazla kütlü verimi alınmış- tır. İstatistiksel g rupl andırmada ise N azot dozundaki 238,8 kg/da ile N dozundaki 246,5 kg/da' lık verimler aynı gruba girmekte- di r. Pamuk tarladan kaldırıldıktan sonra parsellere buğday ekilmiş ve verimle ilgili doneler incelenerek istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Buna göre buğday dane verimi üzerine hem organik gübrelerin hem de azot dozlarının etkileri önemli çıkmıştır. LSD (%5) sıralamasına göre yeşil gübre 658 kg /da' lık verim ile A, ahır gübresi 513 kg/da ile B, çöp gübresi 450 kg/da ile C, saman 443 kg /da ile yine, C değerini almışlardır. Kontrol parseli de 424 kg/da ile düşük düzeyde çıkmıştır. Azot dozlarının buğday dane veriminde etkileri incelendiğinde ise azotlu gübrenin artışı ile buğday dane veriminin linear olarak yükseldiği gözlenmiştir. N azot dozunda dane verimine 596 kg/da X o ile ulaşılırken azotun uygulanmadığı kontrolde 409 kg/da olarak kalmıştır. Buğday hasadından hemen sonra parsellere ikinci ürün olarak ekilen mısırın dane verimi üzerine organik gübrelerin önemli bir etkisi gözlenmezken, azot dozlarının etkilerinin istatistiksel olarak önemli olduğu anlaşılmaktadır. Organik gübre muamelelerine göre verim incelendiğinde çöp gübresi 759.3 kg/da ile yeşil gübre757,1 kg/da, saman 711,8 kg/da ve ahır gübresi 709,6 kg/da değerinde dir. Ancak aralarında istatistiksel bir farklılık bulunmamaktadır. Ayrıca mısır dane veriminde azot dozlarının etkileri incelen diğinde N,“ azot dozunda 806,5 kg/da ile ”a“, N, ”azot dozunda 18 11 757,7 kg/da ile“ab”, N“ dozunda 708,2 kg/da ile ”b“ ve N. 0 dozunda 636 kg/da ile ”c" değerini aldığı saptanmıştır. Ayrıca bitki bünyesinde bulunan N, P, K miktarlarının organik gübrelerden ziyade, uygulanan azot dozları ile önemli derecede değiştiği anlaşılmıştır. Bunun yanında toprakta toplam N, P, K açı sından toprağın verim bilançosu incelendiğinde, deneme başlangıcı ile deneme sonunda topraktaki miktarları arasında pek önemli fark bulunmamıştır. Topraktaki % organik madde kapsamına ise istatistiksel açıdan azot dozlarının önemli bir etkisi olmamasına karşın organik gübrelerin etkili olduğu anlaşılmıştır. Toprakta başlangıca göre % organik madde %5-12 oranında arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The organic substance is of great inportance at soil in agriculture. The soils of Aegean Region are in general poor for organic materials. For that reason, the works should be undertaken to improve the soil for organic substance using all the possibilities. It is objective of this research that the yield ability of soil was gone up inserting the each kinds of organic manure including green one to soil and so increasing the organic material of soil in consideration to the rate of C:N. The fact that the organic substance was gradually increased in the soil will be improved the physical properties of soil and enhanced the microorganisrral activity. Even in two cases, the yield ability of soil will be risen. The economical use of water will be provided and also the yield be increased overall by development of new application technique for organic manure. In this research, the litter, farmyard manure, green manure including mixture of vetch and barley and straw were applied to plots; the plants in the plots of vetch-barley were mixed up to soil during the flowering and subsequently the cotton was planted in all the plots. After harvesting the cotton from field, the com as second crop was sown following wheat. In addition, at sowing and during the vegetation period of plants the nitrogen doses were applied as supplement mineral fertilization.The nitrogen rates applied are as follows (kg /da) : Following cotton harvest, the obtained data were analyzed statistically. It was found that the green manure included in organic ones was the most effective for the seed-cotton yield with 259.9 kg/da and litter, farmyard manure and straw followed it as to L.S.D.(%5) rankings, respectively. The lowest yield was obtained in the control plot as 227.5 kg /da. When studies the effects of nitrogen rates to seed-cotton yields, the greatest yield of seed-cotton was obtained with N^ dose as 256.5 kg/da. For statistical rankings, N dose of 238.8 kg/da and N dose of 246,5 kg/da placed into the same group, o The wheat was planted to plots following cotton harvest and data of yield obtained were analyzed. Both organic manures and nitrogen affected significantly the grain yields of wheat. The green manure and farmyard manure were first two ranks with 658 kg /da and 513 kg /da, respectively, while the litter and straw were included in same group with 450 kg/da and 433 kg /da, respectively by LSD test. Control plot provided a yield of 424 kg/da which was the lowest. Considering the effects of nitrogen doses to wheat yields, it was observed that the increase of nitrogen promoted linearlythe grain yield of wheat. The highest yield was obtained with N dose as 596 kg/da but did with 409 kg/da in the control plot no nitrogen applied. Although the organic manures had no significant effects on the kernel yield of com which was planted following wheat harvest, it appeared that the effects of nitrogen fertilizers were significant. It was found to be no significant differences among the treatments of organic manure for yield, which had values of. 759. 3, 757.1, 711.8 709.6 kg/da, for litter, green manure, respectively. The highest grain yield for corn was obtained with N..18.rate of 806.5 kg/da. The doses of N, 12_, N_6 and N0 followed N, 18 rate, which of 757.7, 708.2 and 636 kg/da, respectively. Also, the amounts of N, P, K included in plant structure were altered importantly by the nitrogen applied rather than organic manures. Besides when studied yield sheet of soil in respect to total N, P, K in the soil, no quite important difference between amounts of beginning of experiment and ending in the soil was obtained. -It was determined that organic manures were effective in spite of the nitrogen rates had no significant effects for percent of organic substance content. The organic material was found to increase 5 to 12% as to beginning in the soil.