Taşeli platosu (İçel-Konya-Antalya) florası üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 171586
  2. Yazar: HÜSEYİN SÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADIK ERİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
IV ÖZET Bu araştırma Taşeli Platosunun florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından 1983-1985 yılları arasında toplanan yaklaşık 2100 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 95 Familya, 450 cins ve 1053 tür tesbit edilmiştir. Takson sayısı 1099 'dur. Bu taksonlardan 4'ü (Arnebia purpurea S. Erik, H. Sümbül, Veronica antalyensis M. A. Fischer, S. Erik, H. Sümbül, Onopordum bracteatum Boiss. et Heldr. var. arachnoideunı S. Erik, H. Sümbül Astragalus depressus L. var. tasheliensis S. Erik, H. Sümbül) bilim dünyası için yenidir. Top lam 1053 türün 264' ü C 4 karesinden ilk kaydedilmiştir. Türkiye için endemik tür sayısı 213 (% 20,2) ve bunların 8'i sadece Taşeli Platosuna özgüdür. Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir. Akdeniz elementleri 305 {% 29), Iran-Turan ele mentleri 178 {% 16,9), Avrupa-Sibirya elementleri 62 {% 5,8). 7 Tür pteridophyta divizyosuna ait 1046 tür ise Spenuatophyta di- vizyosuna aittir. Gymnospenme alt divizyosu 8 türe Angiospermae alt divizyosu 1038 türe sahiptir. Anaiospermlerden 912 tür Dicoty- ledones 126 tür ise Monocptyledones.sınıf ıns aittir, içerdikleri tür sayılarına gö.re, alandaki büyük familyalar sıra sıyla Asteraceae (121), Fabeceae (105), Brassicaceae(76), Lamiaceae (75), Caryophyllaceae (57), Liliaceae (50), Scrophulariaceae (49), Boraginaceae (40), Apiaceae (37), ve Poaceae (36) dir. Tür sayıla rına göre en büyük cinsler ise Astragalus (35), Silene (19), Veronica (15), Euphorbia (15), Verbascum (14), Centaurea (13) Ranun culus (13), Allium (13), Hypericum (12) ve Galium (11) dur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research covers the Flora of Taşeli Platosu About 2100 plant specimens which belong to 1053 species 450 genera and 95 families, hasbeen collected from the research area between 1983-1985. The number of taxa is 1099 aswell. Four of these taxa (Arnebia purpurea S. Erik et H. Sümbül, Veronica antalyensis M.A. Fischer, S. Erik et H. Sümbül, Onopordum bracteatum Boiss. et Heldr. var. arachnoideum S. Erik et H. Sümbül, Astragalus depressus L. var tashaliensis S. Erik et H. Sümbül) are new for science. 264 of the total 1053 spe cies has been recorded for the first time from square C 4. The num ber of endemic species to Turkey are 213 and 8 of theese are restric ted to the area studied. The numbers and rates of the species which are included in the certain phytogeographical regions are as follows: Mediterraneans are 306 (29/%), Irano-Turanians are 178 (16,9 %) and Euro-Siberians are 62 (5,8 %). Seven species belong to Pteridophyta whereas 1046 species belong to Spermatophyta Gymnospermae has 8 species andAngiospermae have 1038 species in the area. Dicotyledones and Monocotyledones have 912 and 126 species respectively in the Angiosperms. The greatest families according to their species in the area as follows: Asteraceae (121), Fabaceae (105), Brassicaceae (76), Lamiaceae (75), Caryophyllaceae (57), Liliaceae {50), Scrophulariaceae (49), Boraginaceae (40), Aspiaceae (37), Poaceae (36). The greatest genera are Astragalus (35), Silene (19), Veronica (15), Eephorbia (15), Verbascum (14), Centaurea (13), Ranunculus (13), Allium (13), Hypericum (12) and Galium (11) as well.